Gül’den itiraf

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahalede bulunma kararını Kongre’ye götürmesi konusunda, “Biz bir komşu ülke olarak bizim hissiyatımız tabii farklı olur. Onlar uzakta farklı olur. Dolayısıyla her zaman çok da dört dörtlük çakışmayabilir politikalar” değerlendirmesinde bulundu.

İç dinamikler zorlamış
Gül, dün Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey G. Karlov’u, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Ankara’daki görevine yeni başlayan Karlov, Gül’e güven mektubunu sundu. Arjantin’in Ankara Büyükelçisi Juan Jose Arcuri de dün Cumhurbaşkanı Gül’e, güven mektubunu sundu.
Gül, güven mektubu töreninden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, Obama’nın askeri operasyon kararını Kongre’ye götürmesinin sorulması üzerine, “Obama’nın kararını ABD’nin siyasi dinamikleri içerisinde değerlendirmek lazım. Kendi yönetim şekilleri, kendi siyasi dinamikleri, iç politikası böyle bir ihtiyaca anlaşılan zorlamış. Dolayısıyla öyle görmek lazım” dedi.
Gül, Obama’nın kararının Türkiye ile ne kadar uyuştuğunun sorulması üzerine de, “Her ülkenin kendi kararını alırken kendi bağımsız, kendi değerlendirmesi vardır. Biz bir komşu ülke olarak bizim hissiyatımız tabi farklı olur. Onlar uzakta farklı olur. Dolayısıyla her zaman çok da dört dörtlük çakışmayabilir politikalar” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan El Kaide için savaşmayacağız başlıklı makalemizde abd askerleri, eleştiri ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *