Greenpeace aktivisti Gizem Akhan kimdir?

Rusya Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarını protesto eden ve Rus Sahil Güvenliği tarafından gözaltına alınan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan’ın, gastronomi eğitimi aldığı ve Greenpeace gemisinde aşçı yardımcısı olduğu öğrenildi. Akhan’ın yolculuk öncesi görüştüğü arkadaşı Emel Türker, “Gizem gitmeden önce çok heyecanlı ve mutluydu. Aşçı ihtiyacı nedeniyle ekibe katılmıştı. Daha önce de Malta’da saldırıya uğramıştı” dedi.
Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarını protesto etmek için Greenpeace’in ‘Arctic Sunrise’ gemisi Temmuz ayında Kuzey Buz Denizi’ne gitti. Gemideki yaklaşık 30 Greenpeace aktivisti 18 Eylül günü Kuzey Kutup Dairesi Barent Denizi’nde Rus Gazprom şirketine ait “Prilazlomnaya” yüzer sondaj platformuna çıkmaya çalıştı. Ancak eylemciler havaya açılan ateşle Rusya Sınır Muhafızları tarafından durduruldu. Helikopter ve halatlar kullanarak gemiye ulaşan silahlı Rus güvenlik ekipleri tüm aktivistleri geminin helikopter pistinde toplayarak gözaltına aldı. Ardından da gemi Murmansk Limanı’na götürüldü. Gemide yaklaşık 7 yıldır Greenpeace üyesi olan 24 yaşındaki Gizem Akhan da vardı. Gözaltına alınan Akhan’ın Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencisi olduğu gemide de aşçı yardımcısı olarak görev yaptığı öğrenildi. Akhan’ın ekibe aşçı ihtiyacı nedeniyle dahil edildiği ve daha önce de birçok kez uluslararası eylemlere katıldığı
belirtildi. Gizem ve diğer Greenpeace aktivistlerinin ‘açık deniz korsanlığı’ suçlamasıyla işlemekten yargılanacağı bildirildi.

Heyecanlıydı
Akhan’la yolculuk öncesi görüşen yakın arkadaşı Greenpeace üyesi Emel Türker şunları kaydetti: “Gizem gitmeden önce çok heyecanlı ve mutluydu. Çünkü hem en sevdiği iş olan aşçılık göreviyle orada olacaktı hem de Kuzey Kutbu’na gidip ciddi bir protestoda yer alacaktı. Uzak bir yer olması ve sürenin uzun olması gibi küçük tedirginlikleri vardı. Fakat bu Gizem’in gemi ile katıldığı ilk eylem değildi. 2 sene önce de Malta açıklarındaki orkinos protestosuna katılmış ve orada da bindiği bot balıkçıların saldırısıyla batırılmıştı. Greenpeace’in diğer eylemlerinde de gözaltına alınan aktivistlerimiz olmuştu. Gizem ilk kez gözaltında ama biz bu durumlara şaşırmıyoruz. Greenpeace eylemleri barışçıl olduğu için genel olarak gözaltında çok büyük sorunlar yaşanmaz. Süre uzadığı için tedirginliklerim var ama kaygım yok.”

Hayali gemide aşçılıktı
Gizem Akhan’ın ev arkadaşı Bilge Öztürk de, Kutuplara gittiği için Gizem’in çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Gizem hep hayallerinin peşinde koştu. Finans eğitimini bırakıp hayali olan Gastronomi bölümüne geçti. Hayali bilimsel araştırma yapan bir gemide aşçı olmaktı. İkisini birleştirdi. Annesiyle de hergün konuşuyorum. O da bir anne olarak endişeli ama Greenpeace’e güveniyor ve en kısa zamanda Gizem’in döneceğini düşünüyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Seçim ve partiler kanunu başlıklı makalemizde Doğan Heper, gazeteci ve televizyon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *