Göz korkutan füze testi!

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye müdahale kararını Kongre’ye taşıması üzerine olası operasyon konusunda belirsizlik artarken İsrail ve ABD dün Akdeniz’de ortak füze denemesi gerçekleştirdi. Rus devlet haber ajansı Ria Novosti’nin dün sabah Akdeniz’de füze atıldığı yönünde haber geçmesi üzerine İsrail’den doğrulama geldi. İsrail Savunma Bakanlığı, ABD ile “Akdeniz’de başarılı bir ortak füze denemesi gerçekleştirildiğini” açıkladı. Rus kaynaklar füzelerin Doğu Akdeniz’e doğru fırlatıldığını ve denize düştüğünü belirtirken Şam merkezli kaynaklar da Suriye topraklarına herhangi bir cismin düşmediğini açıkladı. Ria Novosti’nin dün öğle saatlerinde verdiği haberde, Rus Hava Savunma Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösteren ve ülkenin güneyindeki Armavir’de bulunan radar üssündeki erken uyarı sisteminin, TSİ saat 09.16’da iki balistik cismin Akdeniz’e düştüğünü tespit ettiğini belirtti.
‘ABD gemisi kullanılmadı’
Haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak konuyla ilgili bilgi verdiği belirtildi. Rusya’dan gelen haberin ardından “gizemli cisimler” hakkında İsrail’den açıklama geldi. İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Füze Savunma Kurumu ile İsrail’in merkezinde yer alan bir askeri üsten sabah 9.15’de yönlendirilen ve Akdeniz’de gerçekleştirilen Ankor (Serçe) tipi füze denemesinin başarılı bir şekilde düzenlendiği” duyuruldu. Rusya ajansları iki füzeden bahsederken İsrail Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında tek bir füze yer aldı.
Diğer bir Savunma Bakanlığı açıklamasında Ankor füzelerinin yeni bir versiyonunun Akdeniz’deki menzilinin tespiti amacıyla test edildiği aktarıldı. Rusya’daki Interfax haber ajansına konuşan bir Rus askeri kaynak, “füzelerin hava koşullarının test edilmesi için Akdeniz’de bulunan bir Amerikan gemisinden fırlatılmış olabileceğini” söyledi. Amerikan Deniz Kuvvetleri’nden bir yetkili ise “Akdeniz’deki Amerikan gemilerinden hiçbir füze fırlatılmadı” açıklamasında bulundu.
Zamanlama dikket çekti
Denemenin ABD’nin Suriye’ye müdahale edeceğine dair beklentilerin arttığı bir dönemde gerçekleşmesi soru işaretleri yarattı. Denemenin dünya liderlerinin Rusya’da bir araya geleceği G-20 zirvesi öncesi gerçekleşmesine de dikkat çekildi. G-20 toplantısının, Suriye krizinde orta yolun bulunması için önemli bir diplomasi zirvesi olarak görülmesi nedeniyle denemenin zamanlaması kafa karışıklığı yarattı. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon ise zamanlamanın önemli olmadığına vurgu yaparak, “Tatbikat çok önceden planlanmıştı” dedi.

ABD desteği ile üretildi
Amerikan yapımı ve orta menzilli Sparrow tipi füzeler, çoğunlukla havadan havaya kullanılıyor ancak karadan havaya olma özelliği de taşıyor. Amerikan hava kuvvetleri ve deniz kuvvetleri tarafından çokça kullanılan Sparrow füzlerinden Amerikan müttefikleri de yararlanıyor. Suriye ve İran’ın uzun menzilli füzelerine benzeyen Sparrow, İsrail’in ABD destekli savunma kalkanı Arrow ile birlikte kullanılıyor. Arrow tasarımcısı Uzi Rabin, bu tarz denemelerin çok önceden planlandığını ve genellikle haber verilmeden gerçekleştirildiğini aktardı.

Bir önceki yazımız olan Sarıgül her an aday olabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *