Google Şeffaflık Raporu nedir?

Google Şeffaflık Raporu nedir diye soranlar için bu yazı derlendi. Google’ın belirli sürelerde açıkladığı ‘Şeffaflık Raporu’ için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Google’ın Türkçesi “Şeffaflık Raporu” olan “Transparency Report” verileri herkesin erişimine açık. Bu raporun ve uygulamanın amacı “web”i daha güvenli bir hale getirmek. Google geçenlerde bu bilgi paylaşımı şartlarını hükümetlerin ve mahkemelerin lehine tekrar güncelledi.

Raporu incelediğimizde Google’ın, Temmuz  – Aralık 2013 döneminde dünya çapında 64 hükümetten, 42 bin 648 kullanıcıyla ilgili, toplam 27 bin 477 bilgi talebi aldığını görüyoruz. Türkiye ise bu sürede, Google’dan toplam 182 hesapla ilgili 133 adet kullanıcı verisi talep etmiş. Twitter ve YouTube ile yaşanan sorunlar neticesinde erişim yasaklarını yaşadığımız şu günlerde, Google hiçbir hükümetle bir sorun yaşamıyor. Twitter ve YouTube’da, reklam gelirlerinden ve bu kadar aktif kullanıcı olan bir ülkeden vazgeçme ihtimalleri olmadığına göre, önümüzdeki günlerde Türkiye’yle ılımlı bir anlaşma platformu bulacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Seeding - Tohumlama nedir? başlıklı makalemizde Seeding, Seeding nedir ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *