Google kartlı ödeme sistemi: wallet

Ödese sistemleri konusunda teknoloji ve ürün geliştiren Cardtek Group, çipli kartta Türkiye’nin 10 yıl gerisinde olan ABD’de Google’ın banka kartları işini aldı.
Yeni ekonomi devi Google’ın çipli kartlarının pilot çalışmasını başarıyla tamamladıklarını belirten Cardtek Group Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, kart sahtekarlıklarının ABD’yi cipli karta geçişe zorladığını söyledi.

ABD’de işi nasıl kaptı?
Güzel, ABD ödeme sistemleri pazarına girişlerini şöyle anlattı:
“ABD bankacılık ödeme sistemlerinde ve teknolojisinde bizden 10 yıl geride. Amerika’da kredi kartlarındaki sahtekarlık nedeniyle çipli kart isteniyor. Tesco ve Wall Mart gibi şirketler ABD’de bu alanlarda egemendir ve onların daha çok sesleri çıkar. Çipli karta geçiş için Amerika’ya baskı yapıyorlar.
ABD, Visa ve MasterCard ile birlikte 2005’te çipli karta geçiş kararı aldı. Biz 2010’da Şikago’da şirket kurduk. New York merkezli bir ofis kurduk. Toronto’da da bir ofisimiz var. Amerika’nın en büyük prosesin merkezi ile anlaşma imzaladık. FIS ile beraber (Türkiye’de büyük bankalar neyse FIS da ABD’de o etkinlikte) ABD’yi çipe geçirmek için anlaşma imzaladık. Bu kurumlar çok büyük kurumlar. Normalde insanların ulaşamayacağı firmalar. ABD’nin büyük firmaları içinde bizi seçtiler. Bu bizim bilgi ve tecrübemizle alakalı.”

Google kartlı ödeme sistemi: wallet

Güzel, Google ile yaptıkları işbirliği hakkında şu bilgileri verdi:

“ABD’de Google’un banka kartını (Google Wallet) bastık. Bu bizim için önemli bir işti. Google ile güzel bir anlaşma yaptık. Google banka kartlarının içindeki çipi kişiselleştiriyoruz. IPS firması içindeki kart basım sistemlerini, kişiselleştirmelerini biz yaptık. Başarılı bir şekilde pilot çalışmadan çıktık. Anlaşmamız şu anda devam ediyor. Bir yandan da NXP ile (NXP dünyanın en büyük çip üreticisidir) çalışıyoruz. Burada dünyada cep telefonu üzerinden yapılan yeni bir ödeme standardını geliştirdik. Bu da bizim için çok büyük bir olay. Çünkü 50’ye yakın cepe telefonu içinde NXP çipi var. Bu telefonlar üzerinden bizim yazılımlarımız bu piyasaya girmiş olacak. Samsung’un içine bizim yazılımlarımızın olduğu çipler giriyor. Bu bizim için önemli bir konsept. ABD’de şu anda FIS ile beraber ciddi bir şekilde yayılmayı öngörüyoruz. Hedefimiz 2015’te Amerika’da ciddi bir müşteri portföyüne erişmek.”
ABD pazarında büyüme adına strateji izleyen grubun 2014 yılıyla birlikte yeni hedefi Latin Amerika pazarı olacak. Güzel, “Bunun için Atlanta veya Miami’de ofis açacağız” dedi.

 

POLONYA’DA ‘TEMASSIZ’ İŞLEMLERİ ALDI
Yurtdışında hangi ülkelerde varsınız?
Temassız bankacılık işlemlerinin mobil ödeme sistemlerinde gelişeceğini öngörerek Phay Mobile şirketini kurduk. Phay Mobile ile Polonya’da MasterCard’ın merkezindeki tüm teknolojik altyapıyı biz yapıyoruz. Avrupa’daki bankalar bu altyapıya bağlanıyor. Şu anda Avrupa’nın en büyük mobil operatörleriyle çalışmalar yapıyoruz. Bu iş bizi çok fazla gururlandırdı. Deutsche Telekom, T Mobile, Orange.. Azerbaycan’da Bakü’de banka kartlarıyla toplu taşıma işini iş aldık. 8 banka ile çalıştık. Bakülüler dünya standardında ürettiğimiz kartlarla dolaşacaklar.

 

KARTTA PARMAK İZİ BAŞLAYACAK

Bankalar ile geliştirdiğiniz yeni projeler nedir?
Bankalara karşı yapılan saldırılar, şubelerdeki sahtekârlıklar… İnsanların kendilerini başkası gibi tanıtması… Bunları önlemek için biyometrik (parmak izi) doğrulamaya gidiliyor. Şu anda SGK parmak izinden doğrulama işlemini kullanıyor. Eczanelerde biyometrik doğrulamaya geçiliyor.
Parmak iziyle doğrulamada bankalara ve kamu sektörüne teknoloji üreteceğiz. Bankalara doğrulama cihazları veriyoruz. Sabah masaya oturduğunuzda mouse elinizi koydunuz, doğruladı, kişisel verilerinize girebiliyor.
Normalde bir başka kişinin kişisel verilerini ve pass word’ünü alsam onun adına e-mail atabilirim, ama bu artık biyometri doğruladığı için onun eli gerekiyor. Hatta el bile yetmiyor, Allah korusun, elinizi kesseler bile, kanın damarda atması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan 3 ayrı bütçeli bilgisayar sistem tavsiyesi başlıklı makalemizde Bilgisayar sistem tavsiyesi, bilgisayar tavsiyesi ve donanım tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *