Gökhan Ertürk: Tarımın finansmanı önemli hale geldi…

Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, doğal kaynakların verimli kullanımının giderek daha önem kazandığı günümüzde tarım sektöründe değer zinciri ve tarımın finansmanının her geçen gün daha önemli hale geldiğini söyledi.

Bugün tarım sektörünün Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 9’unu, istihdamın da yaklaşık yüzde 24’ünü oluşturduğunu belirten Ertürk, “Ülkemiz, dünyanın 7. büyük tarım ekonomisine sahip olup tarımsal GSYİH 2012 yılında yüzde 3.5, 2013’te yüzde 3.1 büyüdü. Yaklaşık da üç milyon kayıtlı üretici var. Ancak bu üreticilerin ne yazık ki büyük çoğunluğu halen bankacılık sistemi ile tanışmamış üreticilerden oluşuyor” dedi.

Tarımın finansmanında daha fazla rol almaya devam ettiklerini kaydeden Gökhan Ertürk, “Şekerbank olarak hedeflerimizi belirlerken, tarımda kırsal kesimin yani özellikle küçük üreticinin finansmanına öncelik tanıyan bir bankayız. Bu doğrultuda kırsal kesimin üretimine devam edebilmesi ve desteklenmesi amacıyla yeni yöntemler geliştiriyor, değişen koşullar karşısında üreticinin korunması ve varlığını sürdürebilmesi için ürün ve uygulamalar sunuyoruz.

Her ihtiyaca uygun kredi
Diğer taraftan, İPARD kapsamında gerçekleştirilecek yatırım projelerini desteklemeyi, ülkemiz tarımı için son derece önemli buluyoruz. Bu program sayesinde anılan kaynağın yatırımcılar tarafından tam ve yerinde kullanılıp değerlendirilmesini, sürdürülebilir tarım, güvenli gıda üretimi için ülkemize yeni ve modern tesisler kazandıracak yatırımların finansmanını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gökhan Ertürk, her ihtiyaca uygun ürün ve hizmetleriyle ilgili de şu bilgileri verdi: “Üreticilerin işletme giderlerini karşılamaya yönelik ‘Vadeli Zirai Kredi’ ürünümüzü 2 yıla kadar vade ve yılda bir ödeme imkânı ile üreticilerimize sunuyoruz. Tarımsal Ekipman ve Demirbaş Kredileri sağlıyoruz. ‘Damızlık Süt Sığırcılığı ve Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi’ ile ‘Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Küçükbaş Besicilik Kredileri’ ürünlerimiz bulunuyor
‘Çiftçi Taşıt ve Traktör Kredileri’ ürünümüz de var. ‘Organik Tarım-Sera Kredisi’ ile de örtü altı tarımını destekleyerek yeni ve modern seraların kurulmasını teşvik ediyoruz. ‘Lisanslı Depoculuk’ alanında ‘Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Ürün Senedi Karşılığı Kredi’ ürünümüzü sunuyoruz. Türkiye’nin çiftçiye özel ilk ticari kart ürünü olan Hasat Kart ile çiftçilerimize ekim zamanı nakit sıkıntısı çekmeden mazot, yem, gübre, tohum alımını da kapsayan tarımsal girdi ihtiyaçlarını uygun ödeme koşullarıyla karşılama imkânı sunuyoruz.

Tarım bankacılığı alanındaki uzmanlarımızla 2008 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiğimiz tarım sektörüne yönelik Anadolu Turları kapsamında 8 bin 900’e yakın köy ziyareti gerçekleştirdik, 266 bin çiftçiyle görüştük.”

Şekerbank’tan “Esnaf” projesi

 Meriç Uluşahin Alternatfibank’a transfer oluyor

 

Bir önceki yazımız olan Ütopya'daki tüm yarışmacılar başlıklı makalemizde Ütopya, Ütopya bilgileri ve Ütopya yarışma hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. December 28, 2014

    […] Gökhan Ertürk: Tarımın finansmanı önemli hale geldi… […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *