Gizem Akhan’ın ailesi konuştu

Rusya Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarını protesto eden ve Rus Sahil Güvenliği tarafından gözaltına alınan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan’ın ailesi konuştu. Kızının 18. yaşına girdiği gün Greenpeace’e üye olduğunu söyleyen anne Tülay Akhan, “Yaptığı işin yerküreyi korumak için yararlı bir eylem olduğunu biliyor ve onu destekliyoruz. Yaptığının korsanlıkla ilgilisi yok. Umudumuz 4 Kasım’daki doğum gününde aramızda olması” dedi.
Rus enerji firması Gazprom’a petrol platformunu protesto ederken silahlı komandolar tarafından gözaltına alınan 30 Greenpeace üyesinden biri olan Gizem Akhan 19 gündür Rusya’da tutuklu. Greenpeace’in Arctic Sunrise gemisinde aşçılık yapan Akhan’ın annesi Tülay Akhan, Gizem’in tutuklanmasının ardından Uluslararası Deniz Hukuku’nu çok iyi araştırdıklarını belirterek, üzerlerine atılı korsanlık suçlamasının uluslararası hukuka göre geçersiz olduğunu söyledi. Anne Akhan, “Uluslararası Deniz Hukuku’nun 101. Maddesi deniz haydutluğunu tanımlıyor ama Gizemlerin yaptığı barışçıl eylemin bu maddeyle hiç ilgisi yok. Örgütün avukatları da bunu anlatmaya çalışıyor. Umudumuz Gizem’in ilk mahkemede serbest kalması yönünde” diye konuştu.

‘Onu destekliyoruz’

Kızı Gizem’in lise yıllarından bu yana çevreye ve insanlara karşı duyarlı olduğunu anlatan anne Akhan, yoksul çocuklar için kıyafet ve kitap toplayan Gizem’in 18. yaş günü olan 4 Kasım 2008 tarihinde de Greenpeace’e üye olduğunu kaydetti. Anne Akhan, “Kızım o tarihten beri doğayı, canlıları ve tüm yerküreyi korumak için çabalıyor. Gizem doğadaki her canlıyı çok sever ve onları korumak için elinden geleni yapardı. Derin bir insanlık ve dünya sevgisi barındırır. Yaptığı işin yerküreyi korumak için yararlı bir eylem olduğunu biliyoruz ve onu destekliyoruz. Tek arzumuz doğum günü olan 4 Kasım’da serbest kalarak aramızda olması” dedi.
Tutuklanan Greenpeace üyeleri için düzenlenen kampanyanın dünya çapında 1 milyon kişiye ulaştığını kaydeden Tülay Akhan, yargılama tamamlanmadan medyada kızının korsan ilan edilmesine de şöyle tepki gösterdi; “Onlar için kesinleşen bir suç yok. Sadece üzerlerine atılan suçlamalar var. Oysa medyada şimdiden ceza alıp yıllarca hapis yatacağı yönünde haberlerin yer alıyor. Bunlar doğru değil. Kızımın ceza almış bir korsan gibi suçlanması bizi üzüyor.”
Anne Tülay Akhan önceki gün kendisine ulaşan Gizem’e ait mektupla kızının tutuklu kaldığı yerin bir cezaevinden daha iyi şartlarda olduğunu öğrendiklerini ve bundan büyük mutluluk duyduklarını kaydederek, “Kızım bana, ‘Anne biz çok rahatız. Biz suçlu değiliz. Çünkü biz herkes için iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu bilmenin rahatlığı ve huzuru var içimizde. Beni merak etmeyin’ diye yazmış. Mektubu okudukça ümidimiz artıyor” ifadelerini kullandı.

‘Arının suçu yok’
Gizem’in kardeşi İrem Akhan da, ablasının doğa ve insanlığa karşı büyük bir sevgi beslediğini anlatarak şunları kaydetti: “Ailemizin üyeleri Kuzey Kutbu’na turistik bir gezi yaptı. Ablam onlara oradaki canlı yaşamını ve doğayı tahrip edeceklerini söyleyerek kızdı. İstanbul’da kaldığı süre de bile trolle avlananlarla mücadele ederdi. Ablam kendisini arı soktuğunda dahi ‘Kesin ben korkuttum arının suçu yok’ diye düşünen birisi.”

 

Bir önceki yazımız olan Atalay Taşdiken: Umut olsun istedim başlıklı makalemizde altın portakal, Altın Portakal 2013 ve Atalay Taşdiken hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *