Giyilebilir teknolojinin tarihi

Teknoloji dünyasında son zamanların en büyük trendi halini alan giyilebilir ürünler, sadece gelip geçici bir trend değil. Teknolojiye bakış açımızı ve gündelik hayatımızı da çok derinden etkilemeye aday. Peki bunu nasıl başaracaklar dersiniz? Tabi ki bizi izleyerek…

Giyilebilir teknoloji şu sıralar teknoloji dünyasında en çok telaffuz edilen nitelemelerden biri. Başta büyük firmalar olmak üzere bir şekilde son kullanıcıya ulaşan her firma bu konuya kafayı takmış durumda. Bu sebeple sürekli yeni konseptler, projeler, fikirler ortaya atılıyor. Aslında bu konu sadece teknolojiyi yakından takip edenlerin hayatına dahil değil. Google Glass ve Samsung Galaxy Gear gibi ürünler şimdiden herkesin bildiği ve hatta satın alabilip kullanabildiği ürünler halini aldı. Fakat bunlar giyilebilir teknolojinin emekleme alanını temsil ediyor. Yani yakın gelecekte giyilebilir teknolojiler çok daha fazla alan da karşımıza çıkacak.

sousveillance nedir

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİNİN TARİHİ

Giyilebilir teknolojinin tarihi aslında çok geçmişe dayanmıyor. Bunun sebebi genel teknolojinin gelişmemiş olması. O dönemlerde 45 kilo ağırlığında, ansiklopedi kalınlığında bilgisayarlar bile çok pahalı iken kol saati kadar küçük, gelişmiş özellikleri olan bir cihaz üretmek pek de mümkün olmuyordu. Fakat buna rağmen 1980’lerde hayatımıza giren hesap makineli saatler, bu alanda önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.
1990’larda ise “sousveillancekonsepti de etrafta artan güvenlik kameralarına bir tepki olarak doğmuş, giyilebilir bir kameraydı. Bugün bu konsept “yaşam kaydedici” olarak halen yaşamaya devam ediyor.

Giyilebilir teknoloji

Giyilebilir teknoloji

Giyilebilir teknolojinin gerçek kapasitesine ulaşması ise 2000’li yıllarda gerçekleşti. Özellikle 2010 sonrasında işlemci gibi önemli komponentlerde yaşanan gelişmeler, çok daha küçük cihazların üretilmesini mümkün kıldı ve firmalar en gelişmiş beyinlerini bu alana yöneltmeye başladı.

Bugün de aslında teknolojinin sınırları aşılmış değil. Kol saati içerisinde sınırsız özellik sunacak bir teknolojiye sahip değiliz. Ayrıca giyilebilir ürünlerle neler yapabileceğimizi de çok iyi bilmiyoruz. Dolayısıyla aslında giyilebilir teknolojinin tarihinin bugünlerde yazıldığını söyleyebiliriz.

Sony SmartBand özellikleri

iWatch hakkında her şey

 

Bir önceki yazımız olan Viyana'da nereye gidilir, ne yenir? başlıklı makalemizde avusturya, gezi rehberi ve vinaya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. January 19, 2014

    […] Giyilebilir teknolojinin tarihi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *