Girne Amerikan Üniversitesi’nde pilotaj ve hosteslik bölümü

Yeni akademik yıla 16 yeni bölümle giren Girne Amerikan Üniversitesi, özellikle havacılıkla ilgili bölümler konusunda çok heyecanlı. Pilotaj ve hosteslik bölümlerinde sektördeki firmalarla işbirliğine giden üniversite, mezunlarına istihdam garantisi sunmayı hedefliyor

UZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 2013-2014 akademik yılına iddialı giriyor. Açacağı 16 yeni bölümle birlikte bölüm sayısını 120’ye çıkaran üniversite, bu yıl açılması planlananlar arasında özellikle havacılıkla ilgili programlara çok önem veriyor. “Üç Kıta, Tek Üniversite” sloganıyla öğrencilerine KKTC dışında Singapur, İngiltere ve ABD’deki kampüslerinde de eğitim olanağı sunan üniversitenin hedefleriyle ilgili GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Asım Vehbi ile görüştük.

-Yeni akademik yılda ne gibi yenilikler olacak?
2013-2014 akademik yılına ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere, 16 yeni bölümle giriyoruz. Bu bizim için gerçekten heyecan verici. Böylece 120 bölüme ulaşmış olacağız. Sağlık bilimleri fakültemiz de devrede. Hemşirelik bölümünün yüksek lisans onayını aldık. Denizcilikte geçen yıl yeni bölümlerimiz açıldı, yine havacılıkla ilgili bölümlerimiz de heyecan verici.

– Havacılık bölümünün dersleri burada mı yapılacak?
Sivil Havacılık ve Ulaştırma bölümümüz geçen yıl açıldı. Daha çok işletme tarzı bir bölüm. Öğrenciler 4 yıl eğitimini KKTC’deki kampüsümüzde alıyorlar. Şimdi de pilotaj bölümü açma hedefimiz var. Bu bölümde okuyanlar işin teorik kısmını, lisans eğitimini burada, simülatör ve uçuş eğitimlerini İstanbul’da alacaklar. Bu bölüm için İstanbul’da Atlas Jet’in alt şirketi olan AFA ve Kıbrıs Türk Hava Kurumu ile eğitim anlaşmamız var.
Uçuş eğitimleri yaz aylarında olacak. Kış aylarında ise teorik eğitim verilecek. Havacılık alanında dünyada çok büyük bir açık var. Ayrıca biz bir ada ülkesiyiz. Sadece Türkiye’den ve yurtdışından gelen öğrencilere hizmet vermiyoruz. Kendi öğrencilerimize de destek veriyoruz. Bu nedenle havacılık alanında kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Bu yüzden bu bölümlerimizi büyük bir heyecanla açıyoruz. Ayrıca hosteslik bölümü için iki yıllık ön lisans programı için THY ile görüşüyoruz. Onlarla simülatör ve uçuş noktasında destek anlaşmasının yanı sıra hem hosteslik hem de pilotaj bölümü mezunlarımıza iş garantisi için görüşmelerimiz sürüyor.

– Bu yıl kaç öğrenci alacaksınız?
Geçen yıl Türkiye’den 2 bin civarı öğrenci aldık. Toplam da 3 bine yakın öğrenci aldık. Bu yıl talebimiz 3 bin küsur kontenjan, ama YÖK’ten onay bekliyoruz. Bu yüzden kesin rakam veremiyoruz.

– İlginç başka bölümleriniz var mı?
Sağlık bilimleri Fakültesi’nde Arama Kurtarma Bölümü ile İlk Yardım Acil Yardım bölümlerimiz var. Bu bölümlere ihtiyacımız vardı. Ayrıca Ergoterapi bölümümüz de KKTC’de tek, Türkiye’de de Hacettepe’de var. Zaten YÖK eğer Türkiye’de bir bölüm ya da fakülte açılmamışsa ilk KKTC’de açılmasına onay vermiyor. Mesela Müzikal Drama Bölümü açmak istedik bu yıl. Türkiye’de örneği yok dediler; açamadık.
– Başka üniversitelerle anlaşmalarınız var mı?
Kıbrıs’ta ve zannederim Türkiye’de yurt dışıyla en fazla ilişkisi olan üniversite bizimdir. Kore’den İsveç’e

Bir önceki yazımız olan MEB'in kılık kıyafet yönetmeliği! başlıklı makalemizde kılık kıyafet, kıyafet ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *