‘Gezi’cileri hedef gösteriyor’

Sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman’ın, 13 Ağustos’ta Star gazetesine verdiği röportajda, Gezi direnişinin ‘sanat camiasındaki Ergenekon uzantıları’nın eline geçtiğine dair sözlerine bir tepki de Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nden (UPSD) geldi.
Bedri Baykam’ın başkanlığını yaptığı UPSD yönetiminin “Kutluğ Ataman’ın ‘cadı avı’ çağrısına yanıt” başlığıyla yaptığı açıklamada sanatçının söz konusu röportajda sarf ettiği sözleriyle ilgili olarak “Dünyanın hiçbir ülkesinde kabul edilemeyecek bir düzeysizliktedir ve acı bir kimlik kaybının ifadesidir” denildi.
Herkes aynı değil
Açıklamada her sanatçının demokrasiyi, ifade özgürlüğünü ve laikliği savunmaya mecbur olmadığı, sanat ortamında her insanın özveri vasıflarının, ego kontrolünün ve politik bilinç düzeyinin aynı noktada olamayabileceği ifade edildikten sonra Kutluğ Ataman’ın Gezi direnişine destek veren sanatçıları hedef haline getirdiği vurgulandı: “Maalesef yaşanan her türlü haksızlığa karşı sesi daha cılız çıkan veya hiç çıkmayan ürkek, iktidar bağımlısı sanatçılar, karikatüristler, yazar ve gazeteciler her zaman görülmüştür. Ama kalkıp iktidara yaranma sarhoşluğu içinde hükümeti, Gezi’de tepki veren binlerce sanatçı yazar ve yaratıcı insana karşı tahrik eden, bu sanatçılar aleyhine yasal işlem ve kampanya çağrısı yapma vasıfsızlığını gösteren başka bir isim, en azından bu topraklarda görülmemiştir.”
Ayrıca Kutluğ Ataman’ın röportajında yer alan “Son iki yıldır sürekli uyarıyoruz. ‘Sanat camiası içindeki Ergenekon uzantılarına artık uyanın’ diye. (…) Hükümete de kızgınım bu yüzden, çünkü yıllarca bunun araştırılmasını istedik. Sadece askerler mi? Ergenekon’un sivil uzantıları var.
Linç çağrısı yapıyor
Sanat ve kültür dünyasında yok mu? Sol olduklarını iddia eden, sol pozisyonu gasp etmiş, sol ideallerle uzaktan yakından alakası olmayan, üstüne üstlük sanatla da uzaktan yakından alakası olmayan, bir şekilde sanatçı sayılmış, Cumhuriyet müsameresinde sanatçı rolünü oynayagelmiş karanlık. (…) Bence Beyaz
Türkler düpedüz konsantrasyon kampı kurmaya hazırlanıyor. Bu da beni ürkütüyor”sözlerinin kabul edilemeyeceği ve affedilemeyeceğine dikkat çekildi:
“Ataman’ı, meslektaşlarına karşı yaptığı bu linç çağrısının zavallılığı ile baş başa bırakıyoruz. Sanat ortamının, dünya kültür tarihine arka kapısından giren ve meslektaşlarına karşı ilkel bir ‘cadı avı’ çağrısı yapan Ataman’ın bu acınası tavrını hiçbir aşamada, hiçbir gerekçeyle mazur görmesi mümkün değildir.”

Bir önceki yazımız olan Ünlü sunucu intihar etti! başlıklı makalemizde abd, amerika ve bachelor hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *