Gezi Parkı’nın utancı Utanç Müzesi’nde

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan Utanç Müzesi’nin bu yılki teması “Haziran Direnişi” olarak belirlenmiş; müzede her yıl sergilenen Ulucanlar’daki darağacı, Deniz Gezmiş’in parkası gibi bilinen objelerin yanı sıra Gezi olaylarında öldürülenlerin eşyalarına da yer verilmişti.

‘Ciğerim yanıyor’
Utanç Müzesi dün Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Mehmet Ayvalıtaş ile Uludere’de savaş uçaklarının bombası ile ölen Cemal ve Vedat Encü’nün ailelerini ağırladı. Ellerinde karanfillerle müzeye gelen aileler, ölen devrimcilerin resimlerinin olduğu salonda saygı duruşunda bulundular.
Daha sonra oğullarının kişisel eşyalarının sergilendiği bölüme geçen aileler, burada fotoğraflara baktı. Duvarda Ethem’in resmini gören annesi Safi Sarısülük, “Ben ne söyleyeyim? Yavrum buralarda.. Her yerden bana bakıyor. Ciğerim yanıyor, katiller elini kolunu sallayarak geziyor sokakta” diyerek uzun süre göz yaşı döktü.

‘Kokusu üzerinde’
Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz da oğlunun en sevdiği tişörtüne sarılıp, öperken, “Alim, herkes okuluna gidiyor. Sen burdasın annem. Kokusu hâlâ üzerinde duruyor. Bu kıyafetlerin buraya mı gelecekti oğlum?” diye feryat etti. Bu sırada Ethem’in annesi Safi Sarısülük, Korkmaz’ın yanına gelerek ona teselli vermeye çalıştı. İki annenin birbirine sarılarak ağlaması, müzedeki diğer ziyaretçilere de duygusal anlar yaşattı. Bir başka köşede Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş oğlunun eşyalarına sarılırken, “Seni asker edecektik oğlum. Kuzum benim. Doğum gününe 1 hafta kaldı kuzum” diyerek ağladı.

‘3 çocuk 1 torbada’
2011’de Uludere’de savaş uçaklarının bombası ile ölen Cemal ve Vedat Encü’nün anneleri de, Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri ile birlikte müzeyi gezdi.
Daha sonra “Uludere” için ayrılan bölüme geçerken Vedat Encü’nün annesi Mercan Encü, Uludere’de ölenlerin cesetlerinin yan yana dizili olduğu bir fotoğrafın önünde durdu. Encü’nün, “Siz şükredin. Orada 3 tane çocuğu bir torbaya koymuşlar. Kıyma gibi olmuş çocuklar. Allah kimseye göstermesin” sözleri salondakileri duygulandırdı.
Daha sonra salona geçen iki acılı anne, oğullarının kanlı kıyafetlerine sarılarak ağladı. Mercan Encü, Uludere için 500. anma gününde olay yerine gidip karanfil bırakmak istediklerini söyleyerek, “Biz hâlâ tehdit altındayız. Ayak izlerimiz alınmış, fotoğraflarımız çekilmiş. Bize karanfil bıraktık diye para cezası kesmişler. Böyle bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

 

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz olayında bir ilginç gelişme daha! başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, beşik otel ve Çevik Kuvvet polisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *