‘Gerginlik artarsa kurda yükseliş devam edecek’

Merkez Bankası’nın birçok farklı politika aracı olmasına rağmen, kurdaki yükselişi engellemek için döviz satım ihalelerine yoğunlaştığını belirten Demirpehlivan, bunun çok da etkili olmadığını söyledi.

‘1.96’nın altına dönüş zor’
Dolar/TL’nin 1.96-1.97 bandının altına dönüşünün kısa vadede kolay olmadığını belirten Demirpehlivan yatırım araçlarının yılsonu beklentileriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Dolar/TL 1.97-2.05 bandında bir süre kalır. 2 TL’nin üzerinde kalış süresi uzarsa, aşağı seviyelere inmesi daha zor olacaktır. 2.05-2.06 psikolojik kritik bir seviye. Merkez Bankası politika faizini artırmaz, koridorun üst bandını yüzde 9.5-10 seviyelerine çekmezse 2.05 seviyelerini görebiliriz. BIST endeksinin de yılsonunu 65-75 aralığında tamamlamasını bekliyorum. Faiz de ise yüzde 9.40’ın altına inmedikçe, çift haneli seviyeler devam eder.”

‘Altın Çin’le yükseldi’
Demirpehlivan’a göre, altında son dönemde yaşanan yükseliş Çin’in endüstriyel metallere olan taleplerinden kaynaklandı. Özellikle gümüşe olan talep tüm metallerin yükselişe neden olurken, altın da yükseldi. Altında 1.420 dolar aşılamazsa aşağıda 1.200 dolar görülebilir.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *