General Electric’ten yatırım sözü

GE CEO’su Jeffrey Immelt LED teknolojisi, Türkiye ile rüzgâr enerjisi ve gaz tribünleri projelerini görüştüklerini, Türkiye için 900 milyon dolarlık yatırım taahhütlerini yerine getireceklerini söyledi.

General Electric (GE) CEO’su Jeffrey Immelt, Türkiye ile LED teknolojisi, rüzgâr enerjisi ve gaz tribünleri gibi önemli projeler için bir an önce görüşmek istediklerini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşen Immelt, geçen sene Türkiye için 900 milyon dolarlık bir yatırım taahhüdünde bulunduklarını anımsatarak, “Bu taahhüdü devam ettirmeyi planladığımızı söyleyebilirim” dedi.
Yıldız, GE CEO’su Jeffrey Immelt’i kabul etti. Yıldız, Türkiye’deki enerji projelerinin gerçekleştirilmesinde ve Türkiye’deki değişim ve büyümenin sürdürülmesinde GE’nin önemli bir rolü olacağını ifade etti. Yıldız, “Temaslarımızda rüzgâr, LED teknolojileri ve gaz tribünleri gibi projeleri görüşmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Yerli üretim şartı…
Immelt ise Türkiye’ye yapacakları olası yatırımlar için “Türkiye’ye gerçekleştirdiğim bu ziyaret sırasında yapacağımız bazı duyurular var ancak bunları daha sonraya bırakmak istiyorum” diye konuştu. Immelt, geçen sene Türkiye için 900 milyon dolarlık bir yatırım taahhüdünde bulunduklarını anımsatarak, “Bu taahhüdü devam ettirmeyi planladığımızı söyleyebilirim” dedi.
Immelt’in Türkiye’deki rüzgâr projelerini ele alabileceklerini söylemesi üzerine Yıldız, “GE ile farklı bir model olabilir mi, bunu konuşacağız. Türkiye’de ister uluslararası finansmanın doğrudan yatırımıyla, ister farklı modellerle bunlar gerçekleşebiliyor” dedi. Aydınlatma alanındaki faaliyetlere de dikkat çeken Yıldız, sokak aydınlatmalarının Hazine’ye faturası olan 1.2 milyar TL’lik işletme giderinin tasarruflu olması için önemli yatırımlar gerektiğini vurgulayarak, “Bu konuda Türkiye’de yerli üretim şartı olması halinde gerçekleştirilebileceğini söylemiştik. Uluslararası bazı büyük firmalar da bunu yapabileceklerini söylemişti. Belki biraz sonra bunu da görüşeceğiz” dedi.
Yıldız, Türkiye’de enerji projelerinin gerçekleştirilmesi ve büyümenin devam ettirilmesinde GE’nin önemli bir rolü olabileceğini kaydetti. GE ile tasarruflu LED’ler konusunda bir çalışma yapıldığını ve GE’ye verilen pilot bir bölgede yüzde 45’lik tasarruf sağlandığını anlatan Yıldız, “Türkiye’de işbirliği yapabileceğimiz çok geniş bir alan var” dedi.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *