‘Gelmek istiyorum’

GATA’da tedavisi devam eden, 28 Şubat davasının bir numaralı sanığı dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Karadayı’nın, doktorlarının onaylamamasına rağmen pazartesi günü yapılacak ilk duruşmaya katılmak istediği öğrenildi…

‘Postmodern darbe’ olarak nitelenen ve 28 Şubat sürecinde, Refahyol iktidarını devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 2 Eylül pazartesi günü başlıyor.


Kameralı kayıt alınacak

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, adli yılın açılışıyla birlikte 2 Eylül pazartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve 6 Eylül’e kadar sürecek 28 Şubat davasıyla ilgili hazırlıklarını tamamladı. Duruşmalar, daha önce 10 ve 11’nci ağır ceza mahkemeleri arasındaki duvarın yıkılarak iki salonun birleştirilmesiyle oluşturulan ve 300 kişinin alabileceği bir hale getirilen yeni salonda yapılacak. Duruşma salonuna sırasıyla 37’si tutuklu sanıklar, mağdur-müştekiler, sanık yakınları ve en son basın mensupları ile izleyiciler alınacak. Duruşmayı izlemek isteyen basın mensuplarından, perşembe günü saat 12.30’a kadar mahkeme kalemine isimlerini yazdırmaları istendi. Salona, ses ve görüntü kaydeden cihazlar da alınmayacak. Duruşma sanıkların kimlik tespiti ile başlayacak. Daha sonra iddianamenin okunmasına geçilecek. İddianamenin okunması için TRT’den iki spiker görevlendirilirken, salonda iki mübaşir görev yapacak. İddianamenin okunması tamamlandıktan sonra sanık savunmalarının alınmasına geçilmesi bekleniyor. İddianamede sanıklar hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.
Mahkemenin, CMK hükümleri doğrultusunda aldığı karar uyarınca Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca, salona görüntü ve ses kaydetme özelliği bulunan kameralar yerleştirildi. Kameralarla kaydedilecek olan ifadeler, daha sonra yazılı tutanak haline getirilerek avukatlara dağıtılacak. Duruşmanın güvenliğinin sağlanması amacıyla, çok sayıda Çevik Kuvvet polisi de adliye içinde ve dışında görev yapacak.

‘Doktorları onay vermiyor’
Davanın bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın pazartesi günü başlayacak duruşmalara katılmak istediği öğrenildi. Bağırsak ve prostatıyla ilgili rahatsız olan Karadayı, bir süredir Ankara GATA’da tedavi görüyor.
Doktorlarının, duruşmaya katılmasına onay vermediği Karadayı’nın, avukatları ve yakın çevresine ise ilk duruşmalara mutlak suretle katılmak istediğini söylediği öğrenildi. Karadayı’nın adli kontrol kararıyla serbest bırakılması halen tutuklu bulunan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar tarafından tepki çekmiş, savcılığa bir dilekçe ile başvurularak, Karadayı’nın da tutuklanmasını talep edilmişti.

481 kişi müdahil oldu
Dava kapsamında Refahyol hükümeti döneminin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile aynı hükümet döneminde İçişleri Bakanlığı yapan Meral Akşener mağdur olarak yer alıyor. Dönemin iki ünlü siyasetçisinin duruşmaya katılıp katılmayacağı pazartesi günü belli olacak.
Çiller ve Akşener haricinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilmesine karşın Meclis’te yemin etmesi engellenen Merve Kavakçı, eski bakanlar Hasan Celal Güzel, Teoman Rıza Güneri ve Şevket Kazan, kapatılan Refah Partisinin milletvekilerinden Şeref Malkoç ve Mehmet Bekaroğlu, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu’nun da aralarında bulunduğu 481 kişi de “müşteki/mağdur” olarak yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan 'PKK'nın canlı bombaları Türkiye'de' başlıklı makalemizde barış süreci, bombacı ve canlı bomba hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *