Gelecek seçim seçim barajı yüzde kaç olacak?

24 November 2013 Sunday, 21:54
Meclis Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg dönüşü uçakta sohbet ettiği gazetecilere, seçim barajına yönelik muhalefetten bir teklif gelmediğini söyleyerek, “Demek ki mevcut halden memnunlar, Biz mevcut halle yolumuza devam ederiz” dedi. Böylece, genel seçimde yine baraj uygulanacağı neredeyse netleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP’nin barajın düşürülmesine ilişkin teklifinin TBMM Başkanlığı’nda bulunduğu belirterek, “Başbakan kamuoyunu yanıltıyor. Semboller ve aktörlerle süreci götürmek istiyor. İçerik yok gösteri var” dedi. Anayasa’ya göre barajın yüzde 10’dan daha farklı bir biçimde uygulanabilmesi için Haziran 2015’te yapılması öngörülen Milletvekili Genel Seçimleri’nden bir yıl önce (En geç Haziran 2014’te)?kanunun değişmesi gerekiyor.
Mevcut halle devam
Erdoğan, 30 Eylül günü Başbakanlık’ta düzenlediği demokratikleşme paketine ilişkin basın toplantısında seçim barajına yönelik üç öneri sunmuştu. Yüzde 10 seçim barajının aynen devam etmesi, seçim barajının yüzde 5’e düşürülerek daraltılmış bölge sisteminin uygulanması ve seçim barajının tamamen kaldırılarak dar bölge sisteminin uygulanmasına ilişkin önerilerde bulunan Erdoğan, bu konuda muhalefet partilerinin kapısını çalmamıştı. Ancak, muhalefet temsilcileri kendilerine yöneltilen sorularda üç sisteme de çekince koyduklarını açıklamışlardı. Erdoğan, önceki gün “Onlardan bir teklif gelmeyince demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz” ifadesini kullandı.
Teklifimiz duruyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Erdoğan’ın bu sözleri üzerine, “Haziran ayındaki teklifimiz TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi, gündeme dahi alınmadı, muhalefetin bir teklifi yok demek doğru bir söylem değil. AKP çoğunluğu muhalefetin teklifinin Genel Kurul’da görüşülmesini engelledi. Biz, barajın hiç olmamasını ya da yüzde 3 gibi makul bir seviyede olmasını istiyoruz. Teklifimiz Meclis Başkanlığı’nda duruyor. Başbakanın demokratikleşme, barış, çözüm, toplumsal mutabakat konusunda bütünlüklü bir demokrasi zihniyetine sahip olmadığı ortada. Semboller ve aktörlerle süreci götürmek istiyor. İçerik yok gösteri var” dedi.

Bir önceki yazımız olan TV8'de yayından kalkacak programlar başlıklı makalemizde acun ılıcalı, Bay Tahmin ve iddia hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yazın...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE