Gazi, Armutlu ve Gülsuyu mahallelerine yakın plan

İstanbul’un gecekondu semtleri son dönemlerde uyuşturucu çeteleri ve sol örgütlerin eylemleriyle gündemde. Kentin gettosu olarak bilinen Gazi, Armutlu ve Gülsuyu mahallelerinde yaşayanların büyük kısmı fabrikalarda, konfeksiyonlarda, sanayide işçilik, restoran ve kafelerde garsonluk yaparak geçimini sağlıyor. Birçok semt sakini gündüz mesaide gece de eylemde.
Bu mahallelerde yaşayanlar, devlet tarafından bilinçli olarak ötekileştirildiklerini savunurken yaşadıkları bölgeye “tehlikeli mahalle” olarak bakılmasına tepkili. Bu mahallelerin neredeyse her sokağında ya bir pankart ya da bir duvar yazısı görmek mümkün. Gecekondulaşmanın yoğun olduğu mahallelerin sakinleri, “Bu bölgeler rant alanı haline geldiği için devlet doğru düzgün yatırım yapmıyor. Biz kendi ellerimizle kurduğumuz mahallelerde kendi kültürümüzle yaşamak istiyoruz. Buralar terör örgütlerinin, suç çetelerinin değil misafirperver Anadolu insanlarının yaşadığı yerler. Sokağa çıkarken tedirgin oluyoruz ancak eylemler buranın bir gerçeği” diyor.

Her duvarda slogan
İstanbul’un ‘gettoları’ olarak bilinen Gazi, Armutlu ve Gülsuyu mahallelerinde yaşayanlarla konuştuk. Esnafa, siyasi örgüt mensuplarına ve derneklere mahalledeki yaşamı, beklentilerini ve şikayetlerini sorduk. İlk durağımız 1995’te çıkan olaylarla birlikte sol örgütlerin merkezi haline gelen ve ağırlıklı olarak Alevi vatandaşların yaşadığı Gazi Mahallesi. İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde daha çok geçimini konfeksiyonlarda, fabrikalarda, sanayide işçilik, restaurantlarda kafelerde garsonluk yaparak sağlayan yoksul insanların yaşıyor. Mahallenin en işlek caddesindeki neredeyse tüm dükkanların kepenklerinde ve duvarlarında sol gruplara ait duvar yazılarını görmek mümkün. PKK, DHKP/C, TİKKO, MLKP gibi yasadışı bir çok örgütün ve yasal sosyalist partilerin çok sayıda destekçisinin yaşadığı Gazi Mahallesi’nde korku ve tedirginlik hakim. Semtte yaşayanların önemli bir bölümü, polisin müdahalesinden de sol grupların zaman zaman aşırıya kaçan eylemlerinden de rahatsız. Gazi sakini Ruhi Sağlam’a göre “Gazi’de ya solcu olacaksın ya da çeteci. Başka şansın yok.”
Sağlam, her gece olayla, kurşun sesiyle yaşamaya alıştıklarını ancak böyle bir yaşam istemediklerini belirterek Gazi’deki gençlerin neden solcu veya çeteci olmaktan başka şanslarının olmadığına ilişkin görüşünü şöyle açıklıyor: “Burada devleti temsil eden tek yer karakol. Ne bir devlet hastanesi var ne de başka bir şey var. Halk tepkisini göstermek için karakola yürüyor. Polis müdahale etmese kimsenin karakolu kuşatmak gibi bir niyeti de yok. Koskoca mahallede bir tane lise var. İlköğretim okullarında bir sınıfta yüz çocuk okuyor. Bu kadar ötelenmiş bir yerde gençler ya kahvelerde ya da sokakta. Para pul da yok. Ya sol gruplarla takılıyorlar ya da çetecilerle. Çeteciler sıcak para gösteriyor, yoksul çocuk onlara gidiyor. Gitmeyeni de ezilmişliğinin acısını çıkarmak için solcuların yanında duruyor. Burada olaylar varsa bunun sorumlusu bize varlığını yalnızca polisiyle panzeriyle gösteren devletin ta kendisidir.”
Mahallede 27 yıldır esnaf olan bir vatandaşsa yapılan eylemlere ister istemez destek verdiklerini belirterek, “Solcu gençler dükkanlarımıza zarar vermiyor. Silah sesi, panzerler, bombalar artık gündelik hayatın bir gerçeği” diyor. Gazi Pirsultan Abdal Cemevi Kültür Derneği Başkanı Zeynel Odabaş da “Aleviler olarak devrimcilerle demokrat insanlarla yan yana yürümekten asla kaçınmayız ancak cemevleri hiçbir siyasal örgütün veya partinin arka bahçesi olamaz” diye konuşuyor.

‘Ellerimizle var ettik’
Bir sonraki durağımızsa son aylarda uyuşturucu çeteleriyle sol örgütlerin hakimiyet mücadelesi yaşadığı Maltepe’ye bağlı Gülsuyu Mahallesi. Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybetmesiyle gerilimin tırmandığı mahallede çevik kuvvet ve özel harekat polisleri TOMA’larla günlerce nöbet tuttu. Halkın tedirginliği ise sürüyor. Mahalleli, “Kentsel dönüşüme, yağmaya alan yaratmak için çeteleri kullanıyorlar. Biz evlerimizden çıkmak istemiyoruz” diyor.
İsmini vermek istemeyen bir mahaleli ise, “Herkes ekmeğinin derdinde. Burayı ellerimizle var ettik. Ne zaman kentsel dönüşüm konuşulmaya başlandı o gün bugündür mahallede çeteler kol geziyor. Sol gruplar bir yanda, çeteler bir yanda. Çocuklarımızı okula göndermeye korkuyoruz” yorumunu yapıyor.

Boğaz’a nazır yoksul hayatlar

Eski adıyla Armutlu, yeni adıyla Fatih Sultan Mehmet Mahallesi de gecekondu yapılaşmasının yoğun olduğu bölgelerden biri. Birçoğu Boğaz’a nazır gecekondularda yaşayanların en büyük derdi yıllardır oturdukları evlerinin kentsel dönüşüm ve riskli alan ilan edilerek ellerinden alınacak olması ihtimali. Gazi ve Gülsuyu mahallelerinde olduğu gibi Armutlu’da da insanların birçoğu işçi. Yıllar önce Anadolu’dan göç ederek kendi elleriyle yaptıkları evlerinde yaşayan Armutlulular, mahallelerinin “tehlikeli, varoş, yobaz, terörist” gibi sıfatlarla yaftalanarak yalnızlaştırıldığını savunuyor. Mahallede her sokakta “Hasan Ferit Gedik”in fotoğrafları ve Halk Cephesi’nin afişlerini bulmak mümkün.
Mahallenin gençleri akşam olunca ya kahvehanelerde ya da cemevinin bahçesinde toplanıyor. 2000’li yıllarda Armutlu’da ölüm oruçlarının tutulduğu evin karakola dönüşütürülmesine ise mahalle halkının tepkisi dinmiş değil. Armutlu Cemevi’nin yöneticilerinden Zeynep Yıldırım, mahallenin geçmişten bugüne siyasal ve sosyal olarak geldiği durum hakkında şunları söylüyor: “1988 yılından beri bu mahalledeyim. Evimizi kendimiz yaptık, suyumuzu yolumuzu kendimiz yaptık. Devlet bizi görmemezlikten geldi. O zamanlar çeteler parselleyip, parselleyip yer satıyordu bu mahallede. Biz para verip de aldık bu toprakları. Şimdiyse tapusuz diye bu arazilerden bizi çıkarıp İstanbul’un dışına atmayı hayal ediyorlar. Biz tektipleşmek, kibrit kutusu kadar dairelerde yaşamak istemiyoruz.”

Samet Akten

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *