Gaz maskesinin icadı

İngiliz yayın kuruluşu BBC, günümüzde de sıklıkla kullanılan gaz maskesinin hikayesini masaya yatırdı. Müttefik Kuvvetler 1915 yılında, Almanların ilk kez gerçekleştirdiği kimyasal gaz saldırısına karşı bir korunma yöntemi bulmak istedi. İngiliz Savaş Bakanlığı, Oxford Üniversitesi’nde görev yapan İskoç bilim adamı John Haldane’dan yardım istedi. Haldane ilk gaz maskesini geliştirmek için kendi üzerinde denedi. Gazın etkisiyle bayılırsa da, kendini kurtarma görevini küçük kızına verdi.

Düğmeden gazı tespit etti
Almanların 22 Nisan 1915 tarihinde, Belçika’nın Ypres kenti çevresinde cepheye gerçekleştirdikleri saldırı sonrası bölgeye çağırılan Haldane, ilk olarak hangi kimyasal gazın kullanıldığını tespit etmekle görevlendirildi. Saldırıda hayatını kaybeden askerlerin üniformalarındaki düğmelerin renklerini yitirmelerinden yola çıkan bilim adamı, klor gazı kullanıldığını ortaya çıkardı. Haldane, ilk olarak Sodyum tiyosülfata batırılmış pamukların bulunduğu bir peçe üretti.
Bu ilkel maske, kullananlar üzerinde ilk anda bir boğulma hissi yaratıyordu. Çalışmalarını ilerleten haldane, ayrı bir hava haznesi olan ve günümüz gaz maskelerinin ilk örneğini üretti. Bu maskeler savaşın geri kalan kısmında kullanıldı ve sonraki gaz maskelerine ilham kaynağı oldu.

Bir önceki yazımız olan Woo Hoo Çıtır Lezzetler'de çıtır mantı başlıklı makalemizde cem kılıç, mantı ve mantıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *