Galip Tözge: Yatırımcılar altına döndü

Akbank Bireysel Bankaclıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, ikinci çeyrek başında fiyatların geri gelmesi ve altının güvenli liman algısının yükselmesiyle yatırımcıların tekrar altına dönüş yaptıklarını söyledi

Akbank Bireysel Bankaclıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Önümüzdeki dönemde dünyanın farklı bölgelerindeki jeopolitik gerginlik seviyesi, ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin alacağı politik kararlar başta olmak üzere, Hindistan’ın altın ithalatıyla ilgili politikası, reel faizlerde yaşanan hızlı değişimler, açıklanacak ekonomik veriler ve Amerikan dolarının diğer para birimlerinin karşısındaki değeri, altının ons fiyatını belirleyecek önemli unsurlar olacaktır görüşündeyiz” dedi.

Altın fiyatlarının 2014’e hızlı bir başlangıç yaptığını blirten Tözge, şunları söyledi:

“Bu çerçevede kar realizasyonu yapan müşterilerin TL ve dolar gibi diğer yatırım araçlarına geçmesiyle sektör genelinde hacimsel olarak yüzde 25’lik bir küçülme yaşansa da 2. çeyrek başında fiyatların geri gelmesi ve altının güvenli liman algısının yükselmesiyle yatırımcılar tekrar altına dönüş yapmaya başladılar. Bu günlerde yatırımcıların altına olan ilgisi devam ediyor. Özellikle kredi kartına verilen bir talimatla aylık düzenli altın birikimi yapan yatırımcılar hem fiyat hareketlerinden çok daha az etkileniyor hem de düzenli altın birikimi yapmış oluyorlar.”

Yatırım araçları içinde altının yeri nedir?

Ülkemizde yapılan araştırmalar altının ilk akla gelen yatırım araçlarından biri olduğunu işaret ediyor. Bu durum, altın yatırımının deyim yerindeyse “genlerimize yerleştiğinin” bir göstergesi aslında. Bununla beraber altına olan ilginin geçmişte olduğu gibi gelecekte de uzun vadeli olacağı ve bankacılık sisteminde bu alanın gelişmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

Akbank olarak müşterilerimize altın birikimleri için de özel ürünler sunuyoruz. Müşterilerimiz masrafsız ve güvenli bir şekilde birikimlerini altın olarak değerlendirmeye devam edebiliyor, dilediklerinde Lira, Usd ve Euro ile gram cinsinden altın alımı yaparak, altın tasarruflarını arttırabiliyorlar. Üstelik bu işlemleri istedikleri zaman İnternet Bankacılığı aracılığıyla da gerçekleştirebiliyorlar. Bu alanda alınacak elbette daha çok yol var. Akbank olarak bu alanda müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler dahilinde altın ve altına dayalı yeni ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Altın hediye çeki

Altın bankacılığı faaliyetleriniz nedir?

Altın Mevduat Hesabı birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyenler için tasarlandı. Özel günlerde altın hediye etmek isteyenler için geliştirilen Akbank Altın Hediye Çeki de büyük beğeni topluyor. Akbank Altın Davet Günleri’nde ise banka güvencesinde saklanması düşünülen altın mücevher ve takıların 24 ayar gram değerlerinin Akbank’ın özel eksperleri tarafından belirlenmesi ve Akbank’ta değerlendirilmesi olanağı sunuyor. Mevcut ürünlerimizi müşterilerden aldığımız geri bildirimlerle geliştirip, bunlara yeni ürün ve hizmetler ekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda 3 pilot şubemizde (Üsküdar, Beşiktaş ve Nuruosmaniye Şubeleri) uygulamaya başladığımız Gram Altın projesiyle müşterilerimiz hesaplarındaki altını gram gram fiziken çekip yine hesabına fiziken yatırma imkanı sunmaya başladık. Bu sayede müşterilerimiz bu şubelerimizden ihtiyaç anında hesabındaki altının 1 gramını dahi fiziken çekebiliyorlar.

‘Altın mevduatı son beş yılda 272 ton oldu’

 İş Bankası Altın Mevduat Hesabı nedir?

 

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *