Galatasaray üniversitesi bile boş kaldı

Galatasaray Üniversitesi bile boş kaldı -Galatasaray Üniversitesi 2013 kontenjanları
SBS ile öğrenci alan liselerde birinci kayıt dönemi dün akşam sona erdi. Şampiyon öğrencilerin tercih ettiği Galatasaray ve Robert Lisesi bile sınav sisteminin yanlışlığı nedeniyle boş kaldı. Anadolu liseleri ile kolejlerde, 2. kayıt dönemi pazartesi başlayacak.

Fen ve Anadolu liseleri ile özel Türk ve yabancı okullarda birinci kayıt dönemi sona erdi. Bir milyondan fazla öğrencinin girmek için yarıştığı Türkiye’nin en iyi liselerinde bile kontenjanların dolmaması, veliler arasında şaşkınlık yarattı.
Bazı kolejlere tek kayıt dahi yapılmaması dikkat çekti. Bu durumun, öğrencilerin isteksizliğinden değil, sınav sisteminden kaynaklanması, tepkilere neden oldu. Sınavla öğrenci alan liselerde ikinci kayıt dönemi, pazartesi gönü başlayacak. Bu kayıt döneminde, puanların ciddi oranlarda düşmesi bekleniyor…
Boş kontenjanlara, yedek listelerden öğrenci alınacak. Puanı yetse dahi, yedek listelerde bulunmayan öğrenciler, o okulları tercih edemeyecek. İkinci kayıt döneminde de kayıtların dolması beklenmiyor. Çünkü alttan gelen öğrenciler, üst sıralardaki okulların boş kontenjanlarını doldururken, bulundukları okullarda yeni kontenjan açıkları yaratacaklar…
Dolmazsa ne olacak?
Önceki yıllarda olduğu gibi yedek listelerin de kontenjanları doldurmaya yetmemesi halinde nasıl bir yol izleneceği hâlâ açıklığa kavuşmuş değil. 4+4+4 nedeniyle yüz binlerce öğrencinin okul bulamayıp açıkta kalacağının konuşulduğu şu günlerde, bu kontenjan açıklarının, geçen yıllarda olduğu gibi boş bırakılmaması için yeni bir kayıt takviminin açıklanması gerekiyor. Ama bu durum, sanki MEB’in hiç umurunda değil.
Bu konudaki tüm gelişmeleri, puan değişimlerini ve bundan sonra izlenecek yol haritasını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

AÇIKTA KALAN LİSELİYE ÇÖZÜM: İKİLİ EĞİTİM
MEB’in dün yayınladığı genelgeye göre genel liseye gitmek isteyen öğrenciler çok programlı liselerdeki genel lise programlarını tercih edebilecekler. Kontenjanın yetmediği durumlarda ise ilgili okullar ikili öğretime geçecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınavsız öğrenci alan okulların kayıtlarına dair dün bir genelge yayınladı. Genelgeye göre Anadolu ve fen liselerine giremeyen öğrenciler, sınavsız öğrenci alan çok programlı liselerin (ÇPL) bünyesindeki genel liselere, imam hatip veya meslek liselerine kayıt yaptıracaklar. Genelgenin 11. maddesine göre aday başvurularının belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda, söz konusu okulların ikili öğretime geçişleri yapılarak öğrencilere öğrenim olanağı sağlanacak. Genelgeye göre bu okullara kayıtlar 29 Ağustos’a kadar e-kayıt sistemiyle elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların bölge sınırlaması olmaksızın bu okullar arasından 10 tercih hakkı bulunuyor.
ÇPL bünyesinde adaylar meslek, imam hatip veya genel lise program türünü tercih edebilecekler ancak yalnız bir okul türünde öğrenim görecekler. ÇPL’deki genel lise program türüne yerleştirilen öğrencilerin ortak 9’uncu sınıfa kayıtları yapılacak. 10’uncu sınıftan itibaren genel lise program türünde öğrenim görecekler.
Sonuçlar 2 Eylül pazartesi günü http://www.meb.gov.tr’den ilan edilecek. Kayıt hakkı kazananlar için kesin kayıt işlemleri okul müdürlüklerince 2-13 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Anadolu, fen, sosyal bilimler ve Anadolu meslek liselerinde ise boş kontenjanlar için yedek kayıt dönemi pazartesi günü başlıyor. Buna göre yedek listede yer alıp kayıt hakı kazanan öğrenciler pazartesi günü ilan edilecek. Aynı gün yedek kayıt işlemleri de başlayacak. Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 19-26 Ağustos tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek kayıt hakkı kazanan öğrenciler her gün saat 19.00’da ilan edilecek.

Kayıtlar için 3 gün var

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Aksi takdirde boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecekler. 26 Ağustos saat 19.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan öğrencilerin de kayıtlarını 29 Ağustos saat 17.00’ye kadar yaptırmaları gerekiyor.
Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sisteminden otomatik olarak düşecek.
8. sınıf SBS’ye göre öğrenci alan özel okullarda da ikinci ön kayıt dönemi pazartesi başlıyor. Öğrenciler 19-20-21 Ağustos tarihlerinde başvurarak ön kayıtlarını yaptıracaklar. Ön kayıt listeleri 21 Ağustos saat 17.00’de okulda herkesin görebileceği yere asarak ve web sayfasında yayınlayarak ilan edecekler. Ön kayıt yaptıran öğrencilerin kesin kayıtları 22-23 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. 23 Ağustos saat 15.00 itibariyle kontenjanın dolmaması durumunda, aynı gün ön kayıt sıralama listesinden öğrenci kaydı yapılabilecek.
Bu durumda okul yönetimi kayıt yapacağını ilan ederek saat 15.00’te okulda bulunanlardan kesin kayıt hakkı kazanan öğrenci listesinden en yüksek puandan en düşük puana doğru tekrar sıralama listesi yaparak, kayıt işlemine devam edebilir. Üçüncü ön kayıt dönemi 26-27 Ağustos’ta, kesin kayıtlar 28-29 Ağustos’ta tamamlanacak. Özel Okullar Kayıt Komisyonu’nca alınacak karar doğrultusunda da 2 Eylül’den itibaren son kayıt dönemine girilecek.
Kayıt süresince okullarda çok hızlı değişiklikler olacak. O nedenle velilerin https://e-okul.meb.gov.tr adresinden “Veli Bilgilendirme Sistemi”ni sürekli takip etmelerinde yarar var.

SORUN CEVAPLAYALIM

SORU: Kızım Beşiktaş Anadolu’ya asilden yerleşti. Vefa Lisesi’nin 54. yedeğinde sizce Vefa Lisesi’ne girebilir mi?
CEVAP: Evet Vefa Lisesi’nin gelme ihtimali yüksek.

SORU: Hocam, yüzde 10’dayım. Birinci tercihim Halkalı Gazi Anadolu Lisesi’nde 300. yedekteyim. İkinci tercihim Bakırköy Anadolu Lisesi’ne girdim, sıralamada yanlışlık yaptığımı düşünüyorum. Birinci tercihime veya yedeklerinde olmadığım alttaki tercihlerime girme olasılığım var mı?
CEVAP: Puanlar önceki yıla göre değişti. Yedekte olmadığınız okullara şimdilik giremezsiniz.

SORU: Gazi Anadolu Lisesi’nin 620. ve Mehmet Emin Resulzade’nin 365. yedeğindeyim. Bu iki okul için özelliklede Mehmet Emin Resulzade için şansım nedir?
CEVAP: Bu söylediğiniz liseleri yakından takip etmelisiniz. Kayıt döneminde her şey olabilir

SORU: Oğlum 440 puan aldı ve İzmir il başarısı 2171. Karşıyaka Atakent Lisesi’ni kazandı, 889. yedek olarak Atatürk Lisesi’nde, 479. yedek olarak Bornova Anadolu Lisesi’nde (İngilizce), 132. yedek Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde, 170. yedek İzmir Kız Lisesi’nde (İngilizce). Yedeklerden Bornova Anadolu’ya girme ihtimali var mı?
CEVAP: Evet Bornova Anadolu Lisesi’ne sıra gelebilir. Bu lise olmasa bile bir sonraki olabilir.

SORU: Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nin 265. yedeğindeyim. Bu liseyi kazanmaya pek umudum yok ama acaba sıra gelme ihtimali var mı? Bir de benim SBS puanım 660,001. Acaba Alman, Avusturya, Üsküdar Amerikan liselerine girmem için şansım var mı?
CEVAP: Umudunuzu yitirmeden, kayıt dönemini yakından takip etmelisiniz.

LİSELERİN ÜNİVERSİTE KARNESİ

ANKARA ATATÜRK A.L
Bu yıl gerçekleşen sınav sonuçlarına 99 öğrencisini ilk 1000¥e giren Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden 287 öğrenci bir yükseköğretim programına yerleşti. Bu öğrencilerden 127’si tıp, 22’si hukuk, 4’ü diş hekimliği bölümlerini tercih etti. Öğrencilerin yerleştiği üniversiteler ise şöyle:

ODTÜ 64
Ankara Üniversitesi 48
Hacettepe Üniversitesi 38
İ.D. Bilkent Üniversitesi 37
Gazi Üniversitesi 17
Boğaziçi Üniversitesi 13
Başkent Üniversitesi 9
TOBB ETÜ 9
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 7
Türk Hava Kurumu Üniversitesi 5
Bozok Üniversitesi 5
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 4
Koç Üniversitesi 4
Gülhane Askeri Tıp Akademisi 4
Ufuk Üniversitesi 3
Kırıkkale Üniversitesi 3
Çanakkale Onsekiz Mart Ü. 2
İstanbul Üniversitesi 2

Birer öğrenci de Uludağ, Sabancı, Yakın Doğu, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Trakya, Gaziosmanpaşa, İstanbul Bilgi, İstanbul Teknik, İzmir, Kocaeli, Marmara, Namık Kemal üniversitelerini kazandı.

Bir önceki yazımız olan Kontenjanlar neden boş? başlıklı makalemizde 2013 kontenjanlar, anadolu liseleri ve anadolu lisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. kaliteli web tasarım says:

    Yazınız için teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *