Güneydoğulular Demokratikleşme Paketi’ne ne dedi?

Demokratikleşme Paketi Güneydoğu’da başta Diyarbakır olmak üzere Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Adıyaman ve Batman gibi illerde büyük bir ilgiyle izlendi.

Bölgede yapılan yorumlarda paketin bazı maddeleri olumlu karşılansa da genel olarak tatmin edici olmadığı belirtildi. Ancak Başbakan Erdoğan’ın “İlk değil, son da olmayacak” cümlesi umutları söndürmedi.
Bölgede yapılan değerlendirmeler şöyle:

‘Paket yetersiz’
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi: Paket yetersiz olmakla birlikte olumlu değişiklikler de içeriyor. Paketteki en büyük eksiklik anadilde eğitimin sadece özel okulları kapsaması. Anadilde eğitim devlet okullarını da kapsamalı. Çözüm sürecine ilişkin yasal düzenleme yok. Bunun adı af olmazsa bile, bir sinyal verilebilirdi.
Şırnak Barosu Başkanı Nuşerivan Elçi: Paket bu haliyle çözüm sürecine çok büyük katkı yapmayacak. Paket özellikle Kürtlerin taleplerini yeterli düzeyde karşılamıyor.
Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun: Andımızın kaldırılması, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılması önemli. Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişiklikler yapılmaması önemli bir eksiklik.
Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar: Andımızın kaldırılması önemli bir gelişme. Pakette cezaevlerinde yatan siyasi tutsakların serbest bırakılması, koruculuk sisteminin kaldırılması, köye dönüşler, kamuya bağlı okullarda da anadilde eğitim olması gerekirdi.

Vatandaşlar umutlu
-n Ali İpek (Diyarbakır): Paketten beklentimiz çıkmadı. Sadece köy isimlerini iade etti, ondan sonra Türküm, doğruyum, çalışkanımları kaldırdı. Biran önce diğer istekleri de yerine getirsin, ricamızdır, zaman kalmadı. Biz aş iş huzur istiyoruz. Hatip Dicle paketi açıklansın. Halkın sevdiği 80 bin oy alan tutuklu Dicle hapisten çıkarılsın.
– Osman Tanrıkulu (Diyarbakır): Kürt sorununun çözümünde hızlı adımların, paketlerin, açıklanmasını istiyoruz. Paket umut verici.
– Bedri Caner (Şırnak): Bunların olması iyi ama halkın tam olarak tatmin etmediğini düşünüyorum.
– Necati Özkala (Cizre): Tamamıyla bir yanıltma. Türkçe’den Kürtçe’ye köylerin isimlerinin değiştirilmesi bizim için bir anlam taşımıyor.

Bir önceki yazımız olan BDP'nin demokratikleşme paketine tepkisi ne oldu? başlıklı makalemizde barış ve demokrasi partisi, başbakan erdoğan ve bdp hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *