Güney Kıbrıslılar Kuzey’de kumar oynuyor

Ekonomik krizle boğuşan Kıbrıslı Rumların, KKTC’deki kumarhanelerde sadece kredi kartı ile 15 milyon Euro harcadıkları ortaya çıktı. Ayrıca Rumların, KKTC ve Türkiye’de son 6 yılda yaptıkları kredi kartı harcamalarının toplam 34 milyon 151 bin euro olduğu belirtildi. Nakit harcamanın eklenmesi durumunda, bu rakamın yaklaşık 50 milyon euroya çıkabileceği belirtilirken olay Güney Kıbrıs’ta şok etkisi yarattı.

‘Borçların önüne geçti’

Rum Filelefteros gazetesi, “Rumların kumar tutkusunun, ödemeleri gereken borçlar olması ve yemek yemeye para bulamamalarının bile önüne geçtiğini” yazdı. Rum polisin de sınırlarda “Rumların ekonomik krizin göbeğinde olduğu ve işsizliğin tavan yaptığı bir sırada kumar için KKTC’ye geçmesini hayretler içerisinde izlediği” bildirildi. Gazete, “Rumların kendi devletine borcu varken, KKTC’den hizmet alımı için parayı nereden buldukları” sorusunu sordu ve Rum polisinin sınırlarda denetimleri arttırdığına işaret etti.

Polis sınırda kontrole başlıyor
Lefkoşa Rum Polis Müdürü Kipros Mihailidis de, “geçiş kapılarında, dua etme veya köylerini ziyaret etme saatleri dışında KKTC’ye geçen Rumların arasında, devlete borcu bulunanlar olup olmadığını kontrol etmek için denetimlere başlandığını” söyledi. Fileleftheros gazetesi “Kumarhaneye para var, yemeğe yok” başlığı ile verdiği haberde, sınırda görev yapan bir polisinin açıklamalarına yer verdi. Rum polisi, “kumarcıların özellikle akşam saatlerinden sonra KKTC’ye geçmeye başladıklarını” söyledi. Aynı polis, bazı Rumların “Girne’ye gittiğini, bazılarının ise Güney’de acele işi varsa, Lefkoşa’da kumar oynadığını” belirtti ve “Bazı Rumlar da, Bafra’ya (Karpaz bölgesi) gidiyor ve oradaki otellerde konaklayarak kumar oynuyor” dedi.

Ercan’dan İstanbul’a
Gazete, “yaklaşık 500 Rum’un, KKTC’ye yalnızca kumar oynamak için geçtiklerini” savunduğu haberinde, “Son 3 yılda Ercan’dan İstanbul’a seyahat eden Rum sayısında da artış kaydedildiğini” yazdı. Haberde, Rumların Ercan’ı tercih etmesinin nedeni ise, “gerek bilet fiyatlarının daha ucuz olması, gerekse Atina üzerinden İstanbul’a gitmektense, Ercan’dan doğrudan İstanbul’a gitmeyi tercih etmelerinden kaynaklandığı” şeklinde açıklandı.

Blackjack oynuyorlar

Kıbrıslı Rumların en çok 2008 yılında kredi kartı ile kumara para yatırdıkları belirtildi. Rumların, “Blackjack ve diğer şans oyunları için 4 milyon 304 bin euro harcadıkları” ifade edildi. Gazete Rumların sadece bu yıl içerisinde, “kumarhaneler için 1 milyon euroyu, KKTC’deki otellerde kalmak için ve Türkiye’ye uçak bileti almak için de yaklaşık 3 milyon euroyu havaya savurduklarını” bildirdi.

Otele 8 milyon euro
Rumların son 6 yılda, KKTC’deki kumarhanelerde 15 milyon 5 bin 176 euro harcadıklarını, buna Türkiye’de benzer yerlerde harcadıkları 423 bin 366 euro da eklendiğinde, bu rakamın 15,5 milyon euro’ya ulaştığını yazdı. Yine aynı verilerin, Rumların KKTC’deki otellerde kalmak için 8 milyon 387 bin 242 euro ödediğini gösterdiğini belirten gazete, Türkiye’deki oteller için de 4 milyon 260 bin 568 euro harcandığını kaydetti. Gazete, Rumların KKTC’deki seyahat acentelerinde ise 3 milyon 830 bin 612 euro, Türkiye’den aldıkları biletler için de 2 milyon 244 bin 492 euro harcadıklarını yazdı.

Bir önceki yazımız olan Berkin Elvan için 'kayıt' kampanyası başlıklı makalemizde Berkin Elvan, Berkin Elvan kimdir ve Berkin Elvan'a ne oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *