Gülsuyu Mahallesi’ndeki silahlı saldırının nedeni

İstanbul Maltepe’ye bağlı Gülsuyu Mahallesi’nde uyuşturucu çetelerini istemeyen mahalle sakinleri son aylarda artan silahlı saldırı ve eylemler nedeniyle diken üstünde. Gülsuyu’nda önceki gece “Çetelere izin vermeyeceğiz, hesap soracağız” yazılı pankartla protesto yürüyüşü yapan Halk Cephesi üyelerine yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik isimli genç hayatını kaybederken, Gökhan Aktaş, Abdullah Kıyak, Yalçın İleri ve Semiha Ateş de yaralandı.
Silahla nöbet tuttular
Saldırının ardından yüzleri maskeli bir grup, sokakları barikatlarla kapattı. Ellerinde uzun namlulu silah ve tabancalar bulunan kendilerini devrimci olarak nitelendiren grup, sabah saatlerine kadar cadde ve sokaklarda nöbet tuttu. Mahalle içerisinden zaman zaman silah sesleri de yükseldi. Eli silahlı kalabalık, “Çetelere izin vermeyeceğiz, hesap soracağız” yazılı pankart açıp sloganlar attı. Başından vurularak yaralanan Gökhan Aktaş’ın kız kardeşi Fatma Aktaş, ağabeyinin kısa süre önce cezaevinde nişanlandığını söyleyerek, “Ağabeyim evini tuttu, eşyalarını aldı. Cezaevindeyken nişanlanmıştı. Şimdi ağabeyim hastanede yaşam savaşı veriyor” dedi.
Deliller karardı!
Başına isabet eden 4 kurşunla hayatını kaybeden Gedik’in cenazesi ise dün Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Armutlu’daki Cemevi’ne getirildi. Gedik’in vurulduktan hemen sonra kaldırıldığı Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de Gedik’in yakınlarıyla polis arasında gerginlik yaşandı. Gedik’in avukatı Engin Gökoğlu yaptığı açıklamada, Gedik’in arkadaşlarına ait bir iddiayı dile getirdi. İddiaya göre Gedik hayatını kaybettikten sonra hastaneye gelen polisler Gedik’in yanına giderek delilleri karartmak amacıyla tişörtünü aldı.
‘Kısmi felç olabilir’
Gökoğlu iddialarla ilgili şikâyette de bulunabileceklerini söyledi. Olayda ağır yaralanan Gökhan Aktaş’ın ise dün ameliyata alındığı ve başına isabet eden mermi çekirdeğinin henüz çıkarılamadığı öğrenildi. Kasap dükkânında çalışan Aktaş’ın arkadaşı Ali Koyupınar, “Doktorlar ameliyatın iyi geçtiğini ancak hayati tehlikesinin de yüksek olduğunu söyledi. Kısmi felç olma durumu var. Ayrıca bir mermi de eline isabet etmiş” dedi. Saldırıda yaralanan diğer isimlerin ise sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Gülsuyu Mahallesi’nde meydana gelen olaylar mahalledeki tedirginliği iyice artırdı. Aylardır uyuşturucu çetelerinin baskılarıyla yaşadıklarını söyleyen mahalleliler silahlı saldırıların ardından sokağa çıkamaz durumda. Mahalledeki esnaf dün kepenklerini gün boyunca kapalı tutarken, yaşanan endişe mahallenin meydanına da yansımış durumdaydı. Meydanda bir araya gelen vatandaşlar kendi aralarında yaşananları değerlendirdi.

Devrimciler bizleri koruyor
Mahallede can güvenliklerinin kalmadığını belirten vatandaşlar “Polis çetecilere göz yumuyor. Bu adamlar her şeyi alenen yapıyor. Eğer önlem alınmazsa daha çok kan akacak” dedi. 25 yıldan beri Gülsuyu’nda yaşayan Fikri Albay, “Çeteler okul önlerinde parklarda uyuşturucu satıyor. Polisi arıyoruz, ilgilenmiyor. Devrimci çocuklar bizi savunuyor” dedi. Turan Taşkıran isimli mahalleli ise, “Uyuşturucu çeteleriyle burayı kentsel dönüşüm adı altında peşkeş çekecekler” diye konuştu. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de olaylarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu katliamdan sorumlu aslında İstanbul Valiliği ve Emniyet’dir. İki polis Teknisyen kılığında giriyorlar, oradaki delilleri karartmak için. Aile bunu fark ediyor.”

‘Üzerime geldi alkollüydüm’
1 kişinin ölümü 1 kişinin de ağır yaralanması üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bölgedeki yönelik operasyon düzenledi. Şafak vakti gerçekleşen helikopter destekli baskınlarda 17 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerin mensubu olduğu çetenin cinayet, yaralama, yağma, haraç, çek-senet tahsilatı yaptıkları öğrenildi. Operasyonda çetenin elebaşısı M.A. ile Hasan Ferit Gedik’in katil zanlısı A.T’nin de yakalandığı belirlendi. A.T.’nin polise verdiği ifadede “Üzerime doğru geldiler, alkollüydüm. Tartışma çıktı ateş ettim” dediği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ yoluna onay! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *