Gül’e serzeniş: Yasa çıktı borçlarını ödemiyorlar

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Çek Yasası ve uygulamada yaşanan sıkıntılar konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e şikayette bulundu. Hiçyılmaz, yasanın hapis cezasını kaldırması nedeniyle borçluların borçlarını ödememe eğilimi içine girmesinin alacaklı tüccarları sıkıntıya soktuğunu Gül’e iletti.

Programını iptal etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; bugün İnönü Vakfı ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “90 Yılın Ardından Lozan Uluslararası Sempozyumu”nun açılışına katılacaktı. Davetiyede, Köşk’ün katılımın olacağını bildirmesi nedeniyle Gül’ün açılış konuşması ile sempozyumu onurlandıracağı ifadesi yer almıştı. Ancak Gül, önceki gün son anda programının yoğunluğunu gerekçe göstererek, bu sempozyuma katılamayacağını iletti. Sempozyumda, Gül’ün gönderdiği Lozan’ın önemine işaret eden mesajı okundu.

Armitage Köşk’teydi

Gül, bugün, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Gül’ün ikinci kabulü ise Türk-Amerikan Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi Richard L. Armitage ve beraberindeki heyet ile görüşmesi oldu.

Hemşehri ziyareti

Kayserili olan Gül, akşam saatlerinde, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti. Nezaket ziyaretinde Hiçyılmaz, ticaret odasındaki seçimden sonra oluşan yeni yönetimi Gül’e tanıttı. Hiçyılmaz, kabulde, Cumhurbaşkanı Gül’e, Kayseri’nin sosyal, ekonomik ve kültürel durumuyla ilgili bir sunumda bulundu. Sunumu dinleyen Gül, “Kayseri, Türkiye ile beraber büyüyor. Kayseri’nin büyümede yakaladığı ivme Türkiye’nin ortalamasının üstünde. Ancak sanayide bazı eksiklikler var. Teknoloji yoğun sanayiye geçilmeli” dedi.

Çek yasası şikayet edildi

Kabulün gündemine ise çek yasasıyla ilgili şikayetler damga vurdu. Hiçyılmaz, çek yasasıyla ilgili şikayetlerini Gül’e anlatırken, “Çek yasası çıktıktan sonra bir süre belirlenmeden birden uygulanmaya kondu. Belirli bir süre konularak uygulamaya geçilebilirdi. Bu durum, bazı sıkıntılara neden oldu. Çeklerle ilgili hapis cezası kalkınca alacaklıların ellerindeki çekler sıkıntıya girdi. Borçlarını ödemeyenler çoğaldı. Hatta ben bunu kendim bile yaşadım. Bana yasadan önce borcunu ödeyen biri, ‘Başkan, biraz bekleseymişim borcumu ödemeyecektim. Nasılsa hapis yok’ diye espri bile yaptı. Sayın Cumhurbaşkanım, üyelerimiz bu konuda dertli. Onların serzenişlerini size aktarıyorum. Çek güvenilir bir ödeme aracı olarak düzenlenmeli” diye konuştu. Hiçyılmaz, Gül’ün de, “Size hak veriyorum. Bu soruna bir çözüm bulunmalı” dediğini aktardı.

3 günlüğüne Kayseri’ye gidecek

Hiçyılmaz, Gül’ün 25 Ekim’de üç günlüğüne Kayseri’ye ziyarette bulunacağını söyledi. Hiçyılmaz, “Cumhurbaşkanımız, bu ziyareti sırasında Hayırseverler Zirvesi’ne katılarak, Kayserili hayırseverlere ödül verecek. Kayseri, hayırseverleriyle ünlü bir ilimiz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ankara'da merak uyandıran gelişme başlıklı makalemizde 90 Yılın ardından Lozan, abdullah gül ve cumhurbaşkanı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *