Gül, El Kaide hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda terör örgütü El Kaide’nin Suriye’nin Türkiye sınırındaki bazı yerlerdeki etkinliği konusunda açıklamalarda bulundu.
Gül, bir gazetecinin “Suriye ile son günlerden yaşanan gelişmeler kapsamında Türkiye sınırına yakın olan Azaz kasabasının El Kaide ile bağlantılı güçlerin denetimini girdiği belirtiliyor. Türkiye’nin sınır bölgesinde bazı ilave önlemler alması söz konusu mudur?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Biz dünyayı daha başından, bu işler uzarsa istikrarsız bir ülkede radikal, ekstrem akımlar giderek güçlenir. O ülke için de, bölge için de tehlikeli hale gelir diye ikaz ettik. Türkiye, bu konularla ilgili gayet dikkatli, gerekli tedbirlerini almakta. Terör konusunda Türkiye’nin duruşu çok sağlamdır. Biz, ‘bizim teröristimiz, sizin teröristiniz’ anlamının, bakışının çok tehlikeli olduğunu bilen ve bunun acısını hep çeken bir ülkeyiz. O açıdan Türkiye olarak en büyük hassasiyetimiz çevremizdeki bu istikrarsızlıktan kaynaklanan aşırı akımların ileride teröre dönüşerek bölgeyi etkilememesi ve tabii ki ülkemizi bütün bunlardan korumak Türkiye’nin birinci önceliğidir. Yetkililer de hükümetimiz de bunun farkındadır.”

Reformlar ilham kaynağı
Gül, “Demokratikleşme paketine ilişkin detaylı bilgiler varsa bunu bizimle paylaşır mısınız? Bu değişikliklerle birlikte Türkiye’de nelerin değişeceğini düşünüyorsunuz” sorusu üzerine de, şu değerlendirmede bulundu:
“Türkiye, yaptığı reformlarla bölgeye bir ilham kaynağı olmaktadır, yumuşak gücüyle olmaktadır. Türkiye’de yaptığımız ve yapılmaya çalışılan bütün bu reform çalışmaları, bir taraftan milli birliğimizi, beraberliğimizi daha pekiştirmek, herkesin özyurdunda, kendi ülkesinde herhangi bir şikayeti olmadan yaşamasını temin etmek ve diğer taraftan da tabii ki bölgeye ilham kaynağı olacağı kanaatindeyim.”
Gül, “Türkiye, Suriye’ye bir askeri müdahaleyi destekliyor mu” sorusunu ise, “Türkiye, bu işin savaşsız halledilmesini isteyen bir ülke. Savaşlar, hiçbir zaman arzu edilmez ama savaşa hazır olmazsanız da o zaman yanlışların yapılmasını önleyemezsiniz” diye yanıtladı.

Ruhani ile görüşecek 

Birleşmiş Milletler (BM) 68. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a giden Cumhurbaşkanı Gül, Suriye nedeniyle Türkiye – İran ilişkilerinin gerildiği bir süreçte İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşecek. Bazı devlet başkanları ile görüşmelerinin olacağına işaret eden Gül, şunları söyledi:
“İran, Fransa cumhurbaşkanları başta olmak üzere bazı cumhurbaşkanlarıyla görüşeceğiz. ABD başkanları, BM Genel Kurullarında prensip olarak genelde ikili görüşme yapmazlar. Çünkü biriyle yaparsa öbürüyle de yapma ihtiyacı söz konusu olur. Bu bir gelenektir. Onun için bizim herhangi bir şekilde bir ikili görüşme talebimiz de yoktur ama başka ülkelerden bazılarından biz talep ederiz, bazıları,
onlar, bizden talep ederler”
Gül’ün heyetinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan: Kürtçülük yapan mahfiller var başlıklı makalemizde başbakan, başbakan erdoğan ve bdp hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *