Gül’ün Marmaray törenine katılmasının sırrı

Cumhuriyet Bayramı, bu yıl da, Ankara’da ve Türkiye genelinde 29 Ekim’de düzenlenecek bir dizi tören ve etkinlikle kutlanacak. Ancak bu yılki kutlamaların içine dahil edilen İstanbul’daki Marmaray töreni, kutlamalara ayrı bir önem ve boyut kattı. Cumhuriyet’in 90. yıl kutlamasına, klasik resmi törenlerin ulusal boyutunun yanısıra dünya ölçeğinde de anlam taşıyan ve Londra ile Pekin’i, yani tarihi İpek Yolu’nu “demiryolu ile” birbirine bağlayan önemli bir projenin açılış töreni de ayrı bir anlam katacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim’deki yoğun programına rağmen Marmaray’ın açılış törenine, bu projenin Türk devlet kültürü tarihindeki simgesel önemi nedeniyle katılacak.

İlk tören Anıtkabir’de
Cumhuriyet’in ilanının 90. yıldönümü olan 29 Ekim Salı günü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret ederek, saat 09.00’da mozoleye çelenk koyacak ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacak. Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir Özel Defterini imzalayacak. Ardından, Anıtkabir’de, tören meydanında bulunan sivil ve askeri personel ile öğrenciler, Büyük Önder Atatürk’ün mozolesi önünden saygı geçişi yapacak.

AKM’de resmi geçit töreni

Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir’deki tören sonrasında Çankaya Köşkü’nde kutlamaları kabul edecek. Bu törenin ardından saat 11.15’te Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni düzenlenecek. Tören, Cumhurbaşkanı Gül’ün birlikleri denetlemesi, halkın bayramını kutlaması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Cumhurbaşkanı Gül, resmi geçit töreninin ardından akşam da, Çankaya Köşkü’nde resepsiyon verecek. Bu törenlerin yanırısa Türkiye genelinde, illerde yerel düzeyde törenler düzenlenecek.
Marmaray törenine katılacak
Ancak bu yıl kutlamalarda farklı bir program değişikliği yaşanacak. Cumhurbaşkanı Gül, AKM’deki geçit töreninin ardından akşam saatlerinde tekrar Ankara’ya dömek üzere İstanbul’a gidecek. Gül, İstanbul’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ili birlikte Marmaray’ın açılış törenine katılacak.


Asrın projesi Marmaray

Marmaray, sadece Cumhuriyet tarihinin değil son 200 yıllık dönem içindeki Osmanlı ve Türkiye tarihinin önemli hayal projelerinden biriydi. İlk kez Sultan Abdülmecit tarafından düşündüğü belirtilen projenin 29 Ekim tarihinde hizmete girmesi programa alındı. Boğaz’ın iki yakasını birbirine bağlayacak proje ile Halkalı ile Gebze arasında modern ve yüksek kapasiteli bir banliyo demiryolu sistemi kurulacak. İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlandı. Bu aynı zamanda Londra ile Pekin’in demiryolu ile birbirine bağlanması anlamını içeriyor.

Gül’ün katılmasının nedeni
Cumhurbaşkanı Gül, hükümetin icraatına dayalı projelerde çok ender açılış törenine katılıyor. Bu bağlamda, Gül’ün, üstelik 29 Ekim gibi çok yoğun programının olduğu bir günde Marmaray’ın açılış törenine katılmasının ardında Türk devlet kültürüyle ilgili nedenler yatıyor. Gül’ün, aynı zamanda gelecekteki siyasi kimliğine yönelik olarak bu törene katılması ile ilgili yorumlar yapılabilir. Ama ana faktörü anlamak için devletin simgelerine bakmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı forsu resmi olarak; “Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız, tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeler. Cumhurbaşkanlığı forsu, belirtilen ölçülere uygun olarak yapılır. Forsun sol üst köşesinde yer alan güneş ve yıldızlar sarı renktedir. Cumhurbaşkanının ikametgâhında, ziyareti süresince bulunduğu yerde, bayrak direğine çekilir, gece gündüz çekili kalır, makam odasında çalışma masasının sol gerisine konur, içinde bulunduğu arabanın sol önünde, tepesinde ay yıldız bulunan kromajlı direğe çekilir” diye tanımlanıyor.
Gül’ün katılımı nedeniyle Marmaray tören alanına Cumhurbaşkanlığı Forsu çekilecek. Böylece tarihe, bunun yaşama geçen bir hükümet projesinin ötesinde bir devlet projesi, Cumhuriyet tarihine not düşülen bir proje olduğunun mührü sembolik düzeyde vurulacak.

Bir önceki yazımız olan 5 Türk savaş gemisi Suriye açıklarında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *