‘Gösterilen tepki haklıdır’

Ankara Mamak’ta önceki gün temeli atılan “cami-cemevi” inşaatını protesto eden vatandaşlar ile polisler arasında çatışmaların çıktığı gün alanda bir açıklama yapmak isterken, müdahalenin ortasında kalan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül, “Bu bir barış değil assimilasyon projesidir” dedi. Bülbül şöyle konuştu:
“Barış projesi Alevilik inancının demokratik değerlerini, tarihi yanını, bütün orijinalliği ile Alevilerin tarif ettiği biçimiyle tanıyarak olur. Madem ki Alevi inancı tanınacak, Alevi demokratik değerlerine, kültürel değerlerine karşılık bir şey yapılacak, bunun adı eşit yurttaşlıktır, cemevlerine yasal güvence vermektir, Madımak’ı utanç müzesi yapmaktır, katliamlarla ilgili arşivleri açmaktır. Cemevleri korsan statüdeyken, ‘Bu ülkeye komünizm gelecekse biz getiririz’, ‘Aleviliği biz getiririz’ mantığıdır. İzettin Doğan dedeliğini yitirmiştir. Devletin gölgesinde dedelik olmaz, devletin gölgesinde Alevi olunmaz, devletin otlağında otlayarak merasında yayılarak dede olunmaz.”
Karacaahmet Sultan Dergahı Başkanı Muharrem Ercan da, “Keşke böyle bir projeyi ortamı olunca yapsalardı daha iyi olurdu. Şu anda cemevi yasal değil ki, yasal olmayan bir yer, cami ile yanyana koymanın da bir anlamı yok” dedi.

Gençlik kollarında istifa
Projeye diğer Alevi dernekleri kadar Cem Vakfı’nın içerisinden de itirazlar yükseldi. Cem Vakfı Ankara Şubesi Gençlik Kolları yaptığı açıklama ile istifa ettiğini açıkladı. Tolga Sağ ve Gani Pekşen’in burs amaçlı düzenlenen 3. Gençlik Konseri’ni iptal etmelerinin ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ekim 2009’dan bu yana Cem Vakfı Ankara Şubesi çatısı altında Gençlik Kolları olarak Alevi inanç öğretisinin, felsefi ve toplumsal değerlerinin genç kuşaklara aktarılması; gençlerin maddi manevi sıkıntılarına kendimizce bir çözüm getirilmesi, bu alanda dinamik ve disiplinli bir organizasyonda bulunulması gayretiyle bir yığın etkinlik gerçekleştirdik. Burs amaçlı düzenlenen, Tolga Sağ&Gani Pekşen’in katılması planlanan 3. Gençlik Konseri’nin iptalinin sebebi, son zamanlarda cereyan eden olayların, özellikle de ‘cami-cemevi-aşevi’ projesinin bizlere getirdiği, gençliğin ve birçok organın iradesi dışında alınmış bir inşaat kararıdır. Sanatçı dostlarımızın katılmama kararını saygıyla karşılıyoruz. Bu hadise ile birlikte yaşanan durumdan birinci derece etkilenmiş bulunmaktayız. Söz edilen proje ile ilgili görüşümüz ise gayet açıktır.

‘Gösterilen tepki haklıdır’
Asıl kutsiyet bütün kainatta olmakla birlikte kilise, sinagog, cami, cemevi vb. bütün ibadethaneler bizim gözümüzde saygı duyulması; hassas yaklaşılması gereken mekanlardır. Burada halkın tepkisine yol açan ayrıntının, projenin fikir sahibinin Alevilerin neredeyse hiçbir alanda aynı fikri paylaşmadığı uluslararası bir grup oluşudur. Biz gençlik olarak bu projenin hiçbir tarafında olmadık, tepkimizi de kurum içerisinde belirttik. Halk da bu doğrultuda refleks verdi. Gösterilen tepki kanaatimizce haklıdır, biz de bu proje sahipleriyle aynı sofraya dahi oturmak istemeyiz. Yukarıda değindiğimiz sebeplerden ötürü yıllarca severek çalıştığımız, emek verdiğimiz, çokça mesai harcadığımız Cem Vakfı’nda çalışma olanağımız kalmamıştır.”

Bir önceki yazımız olan Liselere mescit geliyor! başlıklı makalemizde anadolu imam hatip, imam hatip lisesi ve lise hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *