Gökhan Aktaş: Yaşamaz zaten dediler

Gökhan Aktaş, 29 Eylül günü Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı eylem yapan gruba ateş açılması sonucu şakağına isabet eden kurşunla yere yığıldı. Önce Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Aktaş, daha sonra ailesinin isteğiyle Ataşehir Özel Bayındır Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorlar, Aktaş’a kurşun çekirdeğinin kafatasında çok kritik bir yere isabet etmesi nedeniyle müdahale edemiyor.
Aktaş’ın annesi, babası, kardeşleri, nişanlısı ve arkadaşları her güne iyi haber umuduyla uyanıyor. Olay günü Aktaş’ın yanında olan nişanlısı Canan Görgü, uzun zamandır mahalleyi silah sesleriyle inleten ve onlarca can alan uyuşturucu çeteleriyle mücadele edenlerden. Görgü, nişanlısı Aktaş’ın vurulduğu günü şöyle anlatıyor:

‘Suç duyurusu yapacağız’
“Gökhan’ın vurulduğu günden bir gün önce mahallede yine çetelere karşı bir yürüyüş yapılmıştı. Yürüyüş sırasında uyuşturucu çeteleri kitleye silahlarla saldırmış, bir mahalle sakinini kalçasından vurmuştu. Biz de Gökhan’la bu duruma kayıtsız kalamadık. Bir gün sonra yine bir protesto yürüyüşü organize edildi ve biz de katıldık. Mahallemize sahip çıkmak adına yaptığımız son derece demokratik bir eylemdi. Ben biraz daha arkadan yürüyordum. Gökhan önlerdeydi.
Yürüyüş sürerken uyuşturucu çetesi mensupları, kitleye çok yakın mesafeden ateş açtı. Tabancadaki ateşi görebiliyorduk. Bir anda herkes panikledi.
Bir haber geldi Hasan Ferit’in vurulduğu yönünde. Aradan çok geçmeden biri ‘Gökhan diye biri daha vurulmuş’ dedi. Hasan Ferit ve Gökhan Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane başından vurulmuş, kurşunlanmış bu hastaları yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğu gerekçesiyle bir odada saatlerce bekletti. Bu konuda suç duyurumuz olacak. ‘Zaten yaşamaz’ tavrıyla ağır yaralı hastaları bir odada öylece beklettiler” ifadelerini kullandı.

‘Nedeni kentsel dönüşüm’
Görgü, yaşadığı mahalleyi kana bulayan ve en son nişanlısını hedef alan uyuşturucu çetelerinin Gülsuyu’nda çok uzun zamandan bu yana yapılandığını belirtti ve “Yoksul insanları mahalleden uzaklaştırarak kentsel dönüşüme zemin hazırlamak adına uyuşturucu çetelerini halkı bezdirmek için kullanıyorlar. Bu gelinen nokta artık işin vardığı en son yer. Uyuşturucu çeteleri özellikle son 1 yıldır çok bariz olarak biliniyor ve görülüyor. Okullarda, köşe başlarında hiç çekinmeden uyuşturucu satan tipleri görmeniz mümkün mahallede” dedi.
Görgü, “26 yaşında bir genç günlerdir yoğun bakımda. Halk mahallesine sahip çıkıyor. Biz halkız, o gün o yürüyüşte olan halktı” sözleriyle tanıyan tanımayan onlarca insanın hastaneye gelerek kendilerine destek verdiğini kaydetti.
Aktaş’ın kardeşi Yusuf Aktaş da ağabeyinin mahallelinin yanında olarak uyuşturucu çeteleriyle mücadele ettiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Mimar Sinan'da şort tartışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *