Fukuşima’da sızıntı devam ediyor

Japonya’daki nükleer santralde sızıntıların önü alınamıyor. İşçiler, düzgün olmayan taban yüzünden  eğri duran tankın kapasitesini doğru hesaplayamayınca yeni bir radyoaktif su sızıntısı meydana geldi.

Japonya’da bulunan Fukuşima nükleer santralinde çalışanların hatası yüzünden yeni bir sızıntı meydana geldi. Santralde bulunan depolama tankında radyoaktif su sızıntısı olduğu açıklandı. İşçilerin tankı aşırı derecede suyla doldurdukları ortaya çıktı. Fukuşima’yı işleten TEPCO adlı şirket, çalışanların düzgün olmayan taban yüzünden eğri duran tankın kapasitesini doğru hesaplayamadıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, 430 litre radyoaktif suyun beton bariyerlerle çevrili tanktan taşarak Büyük Okyanus’a karışmış olabileceğine dikkat çekildi. Sızıntının santralde kontrol yapan işçilerin tankın tepesinden su taştığını görmesiyle fark edildiği açıklandı.
TEPCO, sızıntının bariyerlerin yanındaki hendekler aracılığıyla okyanusa karışmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu belirtti. Santralde 2011 yılında yaşanan deprem ve tsunami nedeniyle birçok sızıntı meydana geldi. Ağustos ayında yaşanan sızıntıda yaklaşık 300 ton suyun sızdığı açıklanmıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde bölgedeki balıkçılar, nükleer sızıntının balıkların sağlığını etkilemediğini kanıtlamak için çalışmalara başladı.
Suların nükleer sızıntıyla kirlendiği iddialarının ardından bölgenin en önemli geçim kaynaklarından olan balıkçılık ağır yara almıştı. Balıklardaki radyasyon seviyesini ölçmek için balığa çıkan 21 teknenin kaptanı, alacakları sonuçtan umutlu olduklarını ifade etti.

Deniz Müzesi kapılarını açıyor

Beşiktaş’ın sembollerinden biri haline gelen Deniz Müzesi altı yıllık restorasyonun ardından bugün açılıyor. Müzede dünyanın batmadan, bozulmadan muhafaza edilmiş, en eski kadırgası olan 17. yüzyıl sonunda yapılmış kadırganın da aralarında yer aldığı 20 bin eser ve 20 milyon belge bulunuyor.
1897’de Kasımpaşa’da faaliyete başlayan müze, 1948’de Dolmabahçe Sarayı’na, 1961’de ise Beşiktaş’taki binasına taşındı. Türkiye’nin en eski müzelerinden olan müze hakkında Deniz Müzesi Komutanı Deniz Kurmay Albay Fatih Erbaş, “Amacımız buranın bir buluşma noktası olması ve herkes tarafından ziyaret edilmesi,” dedi. Müze, Deniz Tarihi Arşiv Müdürlüğü, Deniz İhtisas Kütüphanesi ve Piri Reis Araştırma Merkezi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Kapsamlı bir resim koleksiyonuna sahip müzede İvan Ayvazovski ve Diyarbakırlı Tahsin’in aralarında bulunduğu çok sayıda önemli sanatçının eserleri de yer alıyor. Fatih Erbaş, müzenin belli periyodlarda bu sanatçıların eserlerini sergileyeceğini, ilk olarak da 18. yüzyılda yaşamış ressam Mıgırdiç Melkon’un eserlerinin sergilenmekte olduğunu belirtti.

 

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu büyük depremi bekliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *