Fransa Suriye’yi vurmadan önce Obama kongreye gitmiş

Fransa’da yayımlanan Nouvel Observateur dergisi, ABD ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahalesinin son dakikada iptal olduğunu yazdı. Suriye’de 21 Ağustos’ta 1000’den fazla kişinin öldüğü kimyasal saldırının ardından tüm dünya her an ABD’nin Beşar Esad yönetimine yönelik operasyon düzenleyeceğine dair diken üstündeyken Başkan Barack Obama, müdahale kararını Kongre’ye götürmeye karar vermişti. Nouvel Observateur’ün haberine göre Obama, Fransa’nın uçaklarının ateşi ile başlayacak operasyondan son anda vazgeçti.

Türkiye’ye saldırabilirdi
ABD ile ortak operasyon düzenleyeceklerini düşünen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın emri ile 31 Ağustos gecesi ilk hedeflerin vurulması için hazırlıklar tamamlandı. Buna göre yerel saatle 03.00’da Fransız jetleri Suriye’de belirlenen hedefleri vuracaktı. Ancak, saat 18.00’de ABD Başkanı Obama, Hollande’ı arayarak operasyon kararını Kongre’ye taşımaya karar verdiğini söyledi ve saldırı hazırlıklarını iptal etmesini istedi. Obama’dan tam destek aldığını düşünen Hollande ise “şaşkına döndü”. Nouvel Observateur’e konuşan ismini vermek istemeyen kaynak, “Her şey bize taarruz gününün geldiğini düşündürmüştü. Bu akıl almaz yanlış anlaşılma akşamüstüne kadar devam etti” dedi. Saldırıda, kimyasal silahların ateşlendiği iddia edilen komuta merkezlerinin vurulması planlanıyordu. Bombardımanın tüm gece boyunca sürmesi bekleniyordu. Saldırı için Dassault Rafale jetleri hazırlanmıştı. Dergiye konuşan bir diğer kaynak ise, “Operasyon 250 kilometrelik bir alanı kapsayacaktı. Saldırıyı Akdeniz üzerinde uçan Rafale jetler ile gerçekleştirecektik. Türk havasahasını kullanmak istemiyorduk. Çünkü bu durumda Beşar Esad’ın komşusuna saldırma riski vardı. Bu da NATO’yu işin içine karıştırabilirdi” dedi.
Başka bir kaynak da, Hollande’ın Obama ile görüşmesinden sonra Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i arayarak durumu bildirdiğini söyledi. Kaynaklardan biri de operasyon fikrinin 21 Ağustos’ta gerçekleşen kimyasal saldırıdan dört gün sonra ortaya atıldığını iddia etti. Yetkili, “Obama ve Hollande ortak bir saldırı planı üzerinde çalışmaya başladı” dedi. Bir diğer yetkili, Obama ve Hollande’ın 30 Ağustos tarihinde de konuştuklarını söyledi. Kaynağa göre uzun süren bu görüşme sırasında Obama, henüz kesin karar vermediğini ancak saldırının birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi’ndeki silahlı saldırının nedeni başlıklı makalemizde Abdullah Kıyak, Gökhan Aktaş ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *