Fortune 500 listesindeki firmalara ödül

Fortune Türkiye dergisinin ödül gecesinde düzenlenen panele İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Yapı Kredi Bankası eski Genel Müdürü Burhan Karaçam katıldı.
Turkcell’in Avrupa’nın en hızlı büyüyen telekom grubu olduğunu belirten Süreyya Ciliv, “Krizler hep gelecek. Dalgalanmalar olacak. İşadamları müşterilerine odaklanmalı, inovasyonu kullanarak yatırımlara devam etmeli. Önümüzdeki dönemde Türkiye hızlı büyüyecek. bu nedenle geleceğe odaklanıp yatırımlar yapmalı” diye konuştu.

‘Kur için 2 TL normal’
Panelde FED’in tahvil azaltımı konusunda değinen Asaf Savaş Akat, “Para basma duracaktı. Sürpriz yok. Bizim o güzel günlerin biteceğini kabul etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin avantajı sıkı maliye politikası olması” dedi. Akat, kur için 2 TL’nin normal olduğunu belirterek, “1994 ve 2001 gibi bir çalkantı görünmüyor. Ancak, iç piyasaya üretim yapanlar için zor bir dönem” dedi.
Burhan Karaçam da bol likidite ortamından gelişmekte olan ülkelerin yararlandığını ancak, zor bir döneme girildiğini söyledi. Karaçam, “Önemli olan FED’e nasıl hazırlanıyoruz” dedi.

En çok ihracat THY’den
Temel Kotil de, 12 yıldır yüzde 3.5 faizle finansman sağladıklarını ve aldıkları uçakların finansmanını bu şekilde karşıladıklarını söyledi. Kotil, “2008 krizinde ve sonrasındaki dönemleri iyi yönetebiliyoruz. 2008 krizinde dünyanın altıncı havayolu olmamamıza karşın net kârda altıncı sıraya oturmayı başardık” dedi.
Panel sonrasında Türkiye’nin en başarılı 500 şirketine 6 ana kategoride 8 ödül verildi. ‘Sırasını en fazla yükselten şirketler’ kategorisinde Dumankaya İnşaat, ‘kârını en çok arttıran şirketler’ kategorsinde İhlas Holding, ‘en çok kâr açıklayan şirketler’ kategorisinde Türk Telekom, ‘Satışlarını en çok arttıran şirketler’ kategorisinde İÇDAŞ Elektrik ödüle layık görüldü.
‘En çok ihracat yapan şirket’ ise THY oldu. ‘Net satışı en yüksek şirketler’ kategorisinde ise ilk 3’te Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Okul Servis Ücretleri Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizde okul servis ücretleri ne kadar oldu, okul servisleri ve Okul servisleri kaç tl hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *