Floransa’da gezilecek ve görülecek yerler

İtalya’nın gözbebeği Floransa’da gezilecek ve görülecek yerler bu yazıda… Floransa’da nereye gidilir, Floransa’da ne yenir diye soranlar için Üniverzete’nin ‘Floransa Büyüsü’ yazısını sizler için www.netgazetesi.net ‘te yayınladık.

FLORANSA BÜYÜSÜ

Kitaplarda hakkında çok ilgi çekici hikayeler okuduğum, bir sürü turist ağırlayan İtalya’nın Toscana bölgesindeki sevimli ve tarih kokan şehri Floransa’ya gidiyorum. Rönesans’ın başladığı şehir olarak tarihe adını altın harflerle yazmış olan bu şehre neden doymanın mümkün olmadığını şimdi siz de anlayacaksınız.

Belki İtalya deyince aklımıza gelen ilk şehirler Roma ve Milano, turistik gezilerimizi yapmak için seçtiğimiz ilk duraklar oluyor fakat ihtişamıyla göz doyuran bir başka şehri, Floransa’yı, unutmamak ve bu muhteşem şehre haksızlık yapmamak gerekiyor.

floransa-gezilecek-yerler

İlk olarak Floransa yolculuğumuz için Roma’da küçük bir aktarma yapmamız gerekiyor, bu yüzden yolculuk ortalama dört-beş saat sürüyor. Beş saatlik yolculuğun sonunda bu muhteşem şehre vardığım zaman kendimi gerçekten huzurlu hissediyorum.

İtalyanlar ile Türklerin çok benzediği hep konuşulur zaten. Bunu İtalya’ya ilk adımınızda hissetmeye başlıyorsunuz. Nedenini tam olarak açıklayamayacak olsam da kendimi Türkiye’de, daha önce hiç gitmediğim bir şehre gitmişim gibi rahatlık ve aidiyet duygusu içinde buluyorum. Bu duygular eşliğinde sokaklarda yürürken, başınızı yukarı şöyle bir kaldırdığınızda perdeleri açık bazı evlerin tavanlarını görebiliyorsunuz ama bu tavanların bir özelliği var: Çoğu evin tavanının güzel resim ve çizimlerle süslendiğini görmemek mümkün değil. İster istemez kendimi öyle bir evde yaşarken hayal etmeye başlıyorum.

Eskiye ve sanata bu kadar sahip çıkan bir şehrin varlığı beni huzurla gülümsetirken bir yandan da İstanbul’la karşılaştırıp biraz kıskançlık duymama sebep oluyor açıkçası. Sanata ve kendi tarihimize bu kadar sahip çıkamadığımız için kendi kendime söyleniyorum. Daha sonra bu duyguyu bir kenara bırakıp, elimde haritam ve attığımda bisikletimle bizim gibi İstanbul’un büyüklüğüne ve karmaşasına alışmış insanlar için küçük ve sakin sayılabilecek olan Floransa sokaklarında gezinmeye başlıyorum.

İtalyanların “Bütün yollar Roma’ya çıkar” diye bir sözü vardır. Bu söz dünyadaki ilk yolun Roma’ya yapılmasından kaynaklansa da, sanki bu düşünce çerçevesinde şehir planlamalarını yapıyorlarmış gibi geliyor bana çünkü bence İtalya’da her şehirde, her yol Duomo’ya çıkıyor. Duomo, bir şehirdeki en büyük kiliseye verilen isim. Yani her şehrin kendi Duomo’su var diyebiliriz. Çünkü bu Duomo aynı zamanda şehrin meydanı sayılıyor.

Ben de Floransa’nın Duomo’suna yani Santa Maria dei Fiore Katedrali’ne doğru ilerlemeye başlıyorum. Uzaktan Katedralin bir ucunu görmemle beraber adımlarımın sıklaşmaya başladığını hissediyordum çünkü gerçekten de o kiliseyi hemen görmek istiyorum. Bütün ihtişamıyla şehrin ortasına kurulmuş bir şekilde beni çağırıyor sanki.

floransa-katedral

O anda kendi kendime Floransa Duomo’sunu İtalya’nın en güzel Duomo’su seçiyorum. En güzel Duomo fikri İtalya daha birliğini sağlamadan önce şehir devletleri halindeyken var olan bir düşünceymiş. Yani her şehir İtalya’nın en güzel Duomo’sunu yapmak için çalışır, bu şekilde şehrin ve o şehrin başta gelen ailesine şan kazandırırmış ve ben de zaten çok sevdiğim Medici Ailesi’ne (Floransa’nın Rönesanssı’nı başlatan aile) olan hayranlığımı Santa Maria Del Fiore Katedrali’ni görmemle arttırmış oluyorum.

florsansa-da-gorulecek-yerler

Santa Maria del Fiore Katedrali’nin kubbesi bile birçok kitaba konu olmuş, bir çok söylentiye sahip, ünlü bir kubbe. Bu söylentilerden biri de kubbenin mimari Brunelteschi’nin, Kubbe’nin planını kuma çizmesi ve çalışanlara bu planı anlattıktan sonra kumun üzerine çizilmiş planı silmesidir. Böylelikle onun planını kimsenin çalma ihtimali olmayacak ve onun yaptığı Duomo Kubbesi dillere destan olacaktır.

Çok sevdiğim Duomo’ya bir de Michelangelo Meydanı’ndan (Piazzale Michelangelo) bakmam tavsiye edilince soluğu hemen orada alıyorum. Gördüğüm inanılmaz Floransa karşısında kelimenin tam anlamıyla dilim tutuluyor. Şehirde keşfedilmeyi bekleyen ne kadar da çok şey olduğunu düşünüyorum.

Floransa Arno nehri

Bulunduğum tepeden sadece Duomo değil; Vecchio Sarayı ve Floransa’ya çok güzel bir manzara katan Arno Nehri üzer indeki Eski Köprü (Ponte Veccchio) beni şehri daha yakından tanımam için şevk ediyor.

florsansa sokaklari

Dante Atighieri’nin, Leonardo da Vinci’nin ya da mesela MichelangeLo’nun bir zamanlar bu sokaklarda yürüdüğünü hayat ederek, bu şehri yaşayarak yürüyor um. Küçük esnaf diye tanımlayabiLeceğim ayakkabı ve takı ustaları görüyorum. Tarihin ve modernliğin bu kadar iç içe olabilmesi düşüncesi hoşuma gitmeye başlıyor.

Santo Spirito Meydanı’nın orada tattı teyzelerin birkaç meyve ve ev eşyası sattığı pazara rastlamam da işin tuzu biberi oluyor ve ne şaşkınlığımı ne de mutluluğumu saklayacak durumda oluyorum.
Bir sonraki durağım yine bir tavsiye üzerine gittiğim aynı meydanda bulunan sandviççi oluyor. itiraf etmeliyim ki ilk başta İtalya’da sandviç yemek” fikri bana biraz saçma gelmiş olsa da, tavsiyeye uyuyorum ve gidiyorum. Ve sandviççiden, sandviçi istediği gibi hazırlamasını rica ederek hayatımın en güzel sandviçini yemiş oluyorum. İçinde ne olduğunu tam olarak bilmediğim, nefis sandviçim!

floransa manzara

Sonraki günleri Pitti Sarayı, Uffizzi Galerisi ve daha bir sürü müzeyi gezerek geçiriyorum. Açıkçası bu galerilerin hepsini gezecek vakit bulamadan hızlıca bir göz gezdirmiş sayıyorum kendimi. Bu açıdan Topkapı Sarayı’na benzetiyorum.

Uffizzi ve Pitti’yi çünkü gözden kaçırdığım bir sürü eser ya da ne kadar vakit harcarsam harcayayım hep bir şeyleri eksik gördüğüm ve asla zamanımı yetiremediğim yoğun bir müze Topkapı Sarayı.

Gezimi sanata doymuş ama bir o kadar da acıkmış bir şekilde tamamlıyorum. Bir daha bu şehre geleceğimi bilerek veda ediyorum. Üzerinde David Heykeli resimleri bulunan hediyelik eşyalarım, el yapımı makarnalarım ve şaraplarımı yanıma alıp gezmeye doyamadığım Floransa’dan ayrılıyorum.

Hala Floransa büyüsüne kapılmadıysanız,en kısa zamanda kendinize en az bir hafta Floransa molası verip tarihe başka bir gözle bakmaya başlayın derim!

Floransa’daki en güzel restoranlar

Floransa’ya gitmek için birkaç neden

Sicilya’da gezilecek yerler, yenilecek şeyler

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *