Filipinleri bekleyen diğer felaketler

Filipinler’i vuran Haiyan Tayfunu, artan küresel felaketlerin ve bunun nedenlerinin daha sık konuşulmasını sağladı. Haiyan Tayfunu, Katrina ve Sandy kasırgaları gibi büyük felaketlerin sayısındaki artış küresel ısınmaya bağlanıyor. “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, atmosferin ısınmasıyla, 2100’a kadar büyük kasırgaların sayısında yüzde 11’e kadar bir artış bekleniyor. Ancak küresel ısınmanın tek etkisi bu değil.

Salgınlar başlayabilir
“Discovery News” tarafından derlenen yazıda, küresel ısınmanın farkedilmeyen tehlikelerine ve bu tehlikelerin yol açabileceği felaketlere yer verildi. Değişen iklimlerle beraber, büyük kentlerde Asya kaplan sivrisineği gibi böceklerin yayacağı hastalıklar tehlike yaratabilir. Ölümcül virüsler taşıyan bu sineklerin bir metropolde salgın yaratma potansiyeli var. Son yıllarda Türkiye’de de tehlike yaratan keneler, ölümlere sebep olabilen bir diğer böcek türü. Bununla beraber mikroplar ve bakteriler başlı başına tehlike yaratıyorlar. Koleraya sebep olan vibrio gibi bakterilerin çöllerden gelen tozlarla güçlenebileceği ve midye gibi deniz ürünleriyle insanlara bulaşabilecekleri tahmin ediliyor.

Alerjiler artacak
Ayrıca, okyanusların ısınmasıyla beraber toksik yosunların yayılması ve hastalıklı balıklar yoluyla insanların etkilenmesi söz konusu. Yeşil bitkilerin de ısınmayla beraber bakterilere karşı daha korunmasız olacağı belirtiliyor. Artan yağmur oranlarının kanalizasyonları taşıracağı ve hastalıkların yayılmasına neden olacağı tahmin ediliyor.
Küresel ısınma sadece dolaylı olarak değil, doğrudan da ölümlere sebep olacak. Kavurucu yazlar sebebiyle özellikle büyük şehirlerde yaşlılarda görülen ölüm oranlarının artması bekleniyor. Bununla beraber insanlarda görülen alerjilerin de artması, ekosistemlerin değişmesinin doğal bir sonucu olarak görülüyor.

Devlet Başkanı çadıra yerleşti

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, yardım çalışmalarında ilerleme sağlandığını görene kadar Haiyan tayfununun vurduğu Leyte bölgesinde kalacağını açıkladı. Aquino, yardım çalışmalarında biraz ilerleme kaydedildiğini ancak bunun yeterli olmadığını, bu ilerlemeyi görene kadar bölgede kamp kuracağını söyledi. Aquino, herkesin sıkıntısının mümkün olan en kısa zamanda azaltılmasını istediklerini ifade ederek, gelişme görmediği sürece bölgede kalmayı sürdüreceğini söyledi. Başkanlık sözcüsü Ricky Carandang da Aquino’nun, yardım malzemelerinin düzenli olarak dağıtıldığını ve 220 bin nüfuslu Tacloban’da hayatın normal akışına dönmesini temin etmek istediğini ifade etti.

TACLOBAN AA

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *