Fidye almak için Türkleri kaçırıyorlar

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı ve Alakuzu köylerinde Suriyeli muhalif terörist gruplar tarafından, köy sakinlerinin fidye amacıyla kaçırıldığı ifade edilmektedir” dedi. Ediboğlu, özetle şu soruları yöneltti:
“28 Ağustos’ta sabah saatlerinde meydana gelen bir olayda eli silahlı bir grubun Kuşaklı köyüne girerek C.C. (35) adındaki vatandaşı fidye için kaçırdığı ve kaçıran grubun aileden 100 bin TL fidye istedikleri doğru mudur? Bugüne kadar Hatay ili ile diğer sınır illerinde fidye için kaçırılan kaç yurttaşımız vardır? Sorumlular hakkında tahkikat açılmış mıdır? Bu konuda halkın tedirginliğini gidermeye yönelik ne gibi çalışmalarınız vardır? Artık bu tür fidye için adam kaçırma olaylarının sık sık yaşanması nedeniyle bölge halkında oluşan tedirginlik ve can güvenliği sorunlarını nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?”
İddiasına ilişkin Milliyet’e bilgi veren Ediboğlu, şöyle konuştu:
“Sınırın bazı bölgelerinde sınır tamamen ortadan kalkmış durumda. Özellikle Reyhanlı’daki Suriyeli sayısı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısının üzerinde. Burada çoğunluğa geçtiler. Suriye’den Türkiye’ye mağdur, mazlum ve iyi insanlar geldiği gibi, kanun kaçakları da geldi. Bu kanun kaçakları, Suriye’de ne iş yapıyorsa Türkiye’de de aynı işi yapmayı sürdürüyorlar. Reyhanlı dışında bu tür işlere cesaret edemiyorlar. Çünkü diğer yerleşim yerlerinde azınlıktalar. Buradaki bazı köylerde her gün insanlar evlerinden kaçırılıyor. Fidye isteniyor ve belli bir fidye karşılığı serbest bırakılıyor. Bu olayların bir kısmı adliyeye bir kısmı karakola intikal ediyor ancak herhangi bir işlem yapılmıyor. Valilik ve kaymakamlığın da bilgisi var ancak bir işlem yapılmıyor. Hatta askeri vuran Suriyelileri kendi elleriyle getirip sınır ötesine bırakıyorlar. Bugüne kadar öldürme duymadık, ama yaralama vakalarına rastlanıyor. Olaylar tamamen örtbas edilmek isteniyor.”

Patronun oğlunu kaçırdılar

Kahramanmaraş’ta kaçırılan ve ailesinden serbest bırakılması karşılığı 1 milyon dolar fidye istenen Suriyeli 13 yaşındaki Weal Tatari, polis tarafından düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Operasyonda gözaltına alınan 6 şüphelinin kaçırılan çocuğun babasının Kahramanmaraş’ta satın aldığı tekstil fabrikasında çalışan Suriyeli işçiler olduğu ortaya çıktı.

600 bin dolar istendi
Suriye’nin Halep kentinde döviz bürosu işleten ve Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ortadan kaybolan Suriyeli işadamı Ahmet Kasır’ı bulmak için geldiği Hatay’da 600 bin dolar fidye için kaçırılan oğlu 25 yaşındaki Mahmout Kasır, kontrol noktasında ‘imdat’ diye bağırıp şüphelilerin elinden kaçarak polise sığındı. Olayla ilgili biri Suriye uyruklu 2 kişi tutuklandı.

Son anda polisler kurtardı
Kilis’te 16 yaşındaki Suriyeli M.H.’yi kaçırıp babasından 250 bin lira fidye isteyen iki Suriyeli, polisin operasyonuyla yakalandı. Kaçırılan gencin kurtarıldığı operasyonda gözaltına alınan fidyecilerden biri tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir önceki yazımız olan Suriye'ye kapılarınızı kapatmayın başlıklı makalemizde kapı, mülteci ve sınır kapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *