Fiber internet hatlarına ilginç engel

İnternette hız sağlayan fiber kabloların döşenmesinin, seçim dönemleri ve kış aylarında zora girdiği belirtildi. Fiber internet sağlayıcıları büyükşehirlerde merkezi yerlere altyapı kurmakta sorun yaşarken, kış aylarında bu durum daha da zorlaşıyor.

Fiber internet hatlarına ilginç engel

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, kış döneminde trafiğin artmasıyla altyapı çalışmalarının en aza indirildiğini belirterek, “Seçim dönemlerinde de belediyelerin seçim çalışmaları nedeniyle şehir merkezlerinde fiber hattı döşeyemiyoruz. Müracaat ediyoruz ama izin çıkmıyor. Kış dönemlerinde kimse vatandaşa rahatsızlık vermek istemiyor. Trafik, İstanbul gibi büyük şehirler için ciddi sorun. Seçim dönemlerinde de belediyeler kendileri çalışma yapıyor. Bu iki dönemde fiber hat izni almakta zorlanıyoruz” dedi.

Zor izin alınıyor
Fiber internetin şehirler için önemli bir hizmet olarak da görüldüğünü vurgulayan Erkan, “Şehrimize gelin fiber döşeyin diyen de var. O konuda bizimle beraber çalışıp vatandaşa hizmet götürüyorlar. Bizim fiber döşememiz şehirlere de katmadğer sağlıyor. Örneğin, Gaziantep’e gidip 100 milyon TL yatırım yaptık. 100 bin eve altyapı götürdük. Altyapı yatırımlarımızın önemli kısmı yerel belediyelere bağlı. Yerel seçimler belli oranda bizi de etkiliyor. İzinler zor alınıyor ya da seçim öncesi altyapı çalışması nedeniyle trafik olsun istemiyorlar” diye konuştu.
Murat Erkan, büyükşehirlerde fiber internet altyapısının döşenmesinde şehir dışından merkeze doğru bir rota izlediklerine de dikkat çekerek, şunları anlattı: “Özellikle İstanbul’da şehir merkezinde kazı yapmak ve izin almak zor. Tarihi doku var. Eski sokaklar dar. Bu nedenle yeni yerleşim alanlarında daha kolay izin alıp daha kolay fiber hat döşüyoruz. Bu nedenle şehir merkezlerinde daha az erişim var. Ama hızla merkeze doğru ilerliyoruz.”
Türkiye’de fiberde en çok abonenin sırasıyla, İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunduğunu da aktaran Erkan, “Anadolu’nun pek çok iline fiber altyapıyı götürdük. On iki şehire evlere kadar fiber altyapısı döşedik. 76 şehirde de şebekeye ve 32 bin kilometrelik altyapıya ulaştık. Ulaştığımız hane 1.5 milyonu aştı. Abone sayımız ise 500 bin. Fiberde pazar payımız yüzde 58. Ulaşacağımız ev sayısını artırmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeni düzenlemeler fiberi hızlandıracak

Fiber internet hattı çalışmalarının yeni düzenlemelerle hızlanmasını beklediklerini de dile getiren Murat Erkan, şöyle konuştu: “İğneyle kuyu kazar gibi ilerliyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), iki önemli düzenleme yaptı. Geçiş hakları yönetmeliği düzenlendi. Bu yönetmelik uygulamaya giriyor. Önceden 36 yerden aldığımız izinler tek merkezden alınacak. Ayrıca tesis paylaşım yönetmeliği geldi. Kağıt üzerindeki bu uygulamaların hayata geçmesi çok önemli. Bunlar altyapıyı hızlandıracak.”

İstanbul fiberin başkenti olabilir

Fiberde diğer bölge ülkeleriyle işbirlikleri yaptıklarını ve RCN gibi uluslararası projelerde de yer aldıklarını anımsatan Erkan, şunları kaydetti: “İstanbul’u internetin başkenti yapmak istiyoruz. İnternetin baronları buraya gelsin istiyoruz. Data centerları kullansın, bağlantı noktaları olsun, şebekelerini buraya kadar uzatsınlar istiyoruz.
Ülkeye de katmadeğer yaratılmasından yanayız. Bir otobandan geçip gidenler var bir de durup her yerde para harcayanlar. İkincisini yapmaya çalışıyoruz. Bulgaristan yerine firmaları buraya çekmeliyiz. Bunun için sektörün bütün oyuncularının elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Bir önceki yazımız olan 3 ayrı bütçeli bilgisayar sistem tavsiyesi başlıklı makalemizde Bilgisayar sistem tavsiyesi, bilgisayar tavsiyesi ve donanım tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *