Feth camisine ordu baskını

Mısır’da çarşamba günü darbe karşıtlarının düzenlediği gösterilere güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahaleyi kınamak için “Öfke Cuması” adı verilen çağrı kapsamında cuma günü sokaklara dökülen Mısırlılara yine ateş açıldı. Mısırlı hükümet sözcüsü Şerif Şavki, ülke çapında 173 kişinin öldüğünü ve 1330 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bin kişi mahsur kaldı
Cuma gecesini Ramses Meydanı’ndaki El Feth Camisi’nde geçiren Mursi yandaşları güvenlik güçleri tarafından kuşatıldı. Cumartesinin ilk saatleri itibariyle içeridekilerin güvenli çıkışı için Müslüman Kardeşler yetkilileri ve yetkililer arasında müzakereler yaşandı. Camidekiler tutuklanmak ve öldürülmekten korktukları için camiyi terk etmek istemeler. İlerleyen saatlerde güvenlik güçleri gözyaşartıcı gaz atarak camideki kalabalığı dağıtmak için harekete geçti. Karşılıklı ateş açıldığı ve güvenlik güçleri tarafından gözaltıların gerçekleştirildiği görüldü. Yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığı cami boşaltıldı.

Müslüman Kardeşler kapatılabilir
Güvenlik güçlerinin müdahale olmayacağını aktarmasına rağmen süren gergin bekleyiş sırasında darbeye destek veren vatandaşların ve Baltacı adı verilen hükümet destekli milis grupların cami dışında toplandığı görüldü. İçeride ise hayatını kaybedenlerin cesetleri olduğu aktarıldı. Camide mahsur kalan TRT muhabiri Metin Turan BBC’ye yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin içeridekilere 10’ar kişilik gruplar halinde çıkmalarını söylediğini ancak toplu halde çıkmak isteyen protestocuların bunu reddetiğini söyledi. AA muhabiri Hibe Zekerriyya da içeride mahsur kaldı.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı kuşatmadan ötürü endişe duyulduğu ve kuşatmaya son verilmesi çağrısı yaptı. Selefi eğilimli Nur Partisi kuşatmayı “dinin saygınlığına karşı işlenmiş suç” olarak nitelendirdi. İçişleri Bakanlığı, gösterilerde 1004 Müslüman Kardeşler taraftarının tutuklandığını açıkladı. 558 tutuklama Kahire’de oldu. Kahire’nin çeşitli yerlerinde vatandaşların bazı Mısırlıları ele geçirip güvenlik güçlerine teslim ettiği görüldü. Tutuklananlar arasında El Kaide lideri Eymen Ez Zevahiri’nin kardeşi Muhammed Ez Zevahiri de var. Bakanlar Kurulu, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın feshedilmesini görüştüklerini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Steve Jobs'un hayatı hakkında her şey başlıklı makalemizde apple, Macintosh ve steve JOBS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *