Felaketi haber veren kanal

“Moskova’nın Şifresi Temel” bu akşam ATV’de yayınlanacak. Yayın öncesi “sansürsüz hali”yle izledim. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanı gibi 20 dakikasını izledim ve “Bu kadar da yeter”‘ diyerek şu kararı verdim; bu film ekranda yayınlanamaz. Yayınlanırsa zaten yayınlanmamış olur…

Film başlıyor “Nah Sana” işareti
Salih Kalyon daha film başladığı ilk sahnede “Nah sana verirler” diyerek hareketiyle ilk “bip” ve “buz” sahnesiyle açılışı yapıyor. Ondan sonra başlıyor bizim film. Turgay’ın her diyaloğu “bip”li. Filmin ilk 20 dakikasında 14 sahneyi “bip”ledim.
Bir de buzlama sahneleri var. İlk 20 dakikada dört buzlama sahnesi tespit ettim. Rus mafya babası votkayı götürüyor, ilk sahnelerde yer alıyor. Rus mafya rusça konuşuyor alt yazı yazıyor. Yukarıda votka bardağı da var. Hem alttaki “O Temel’in kafatasında votka içeceğim” sözünü olduğu gibi kaldırdım ben. Şimdi “votka”yı nokta nokta yazmak lazım tepki çeker. İyisi mi zaten adam rusça konuşuyor ne dediği önemli değil onun için alt yazı kaldırıldı üstte votka buzlandı.
İki sahnede de tereyağı reklamı var. Onları da bir güzel buzladım. Zuhal’in bindiği arabayı arkadan çekmişler, markası nal gibi görünüyor aynen buzzz. Siz hâlâ bu filmi izleyip “Aman ne güldük” diyorsanız sizde de bir gariplik olduğu yolunda şüphelerim olacaktır. Dediğim gibi izleme ve denetleme üyesi kimliğimle söylüyorum, bu film televizyonlarda yayınlanacak gibi değil. İnternette izleyin, kiralayın izleyin ama televizyonda izlemeyin. Bir “bip” anlamayacaksınız çünkü…

TRT’DE ANARŞİZM ANLATILIYOR

“Seni gidi anarşist terörist”… Sıkça kullanırız. Kullanılan cenah daha çok sol tarafa yöneliktir. TRT Okul’da “Ne Diyoruz Ne Anlıyoruz” adında bir programa denk geldim. “Söylediklerimizle anladıklarımız hangi noktalarda buluşuyor? Nerelerde ayrışıyor?” programın özü böyle tarif edilmiş. Siyaset bilimci, yazar ve çevirmen Mehmet Ali Kılıçbay, felsefeci Prof. Dr. Ahmet İnam ve Türkiye’nin önde gelen psikiyatristlerinden Prof. Dr. Cengiz Güleç… Anarşizm ve terörizm üzerine bir bölüm vardı sohbetleri arasında.
“Anarşist, terörist değildir ama terörü araç olarak kullanabilir sistematik bir şey değildir” dediler. Devletin de terör yapabileceğini dile getirdiler. TRT’de anarşizmle terörizm arasındaki fark ve hatta devletin de terör yapabileceğini dile getirilmesi ilginçti. Kavramların ve tarihi geçmişlerinin keyifli bir sohbeti, değişik stüdyo atmosferinde bizlere yansıtılıyor. Halihazırda ekranda yer alan en iyi sohbet programlarından biri. Umarım devam eder. Her perşembe yayında. Geçmiş programlara YouTube’tan ulaşmak mümkün.

ÜMİT ÖZAT İLE RECEP BEYİN DERDİ BİZİ NİYE GERDİ?

İş Fenerbahçe’nin kavgasından çıktı, kişisel hale geldi. Biri birine “tefeci” öteki ona “dolandırıcı” diye söylendiler. Recep Özcan kongre üyesi ve Ümit Özat muhabbeti. Bu arada kendi aralarında konuştuklarını zannedip “kirli çamaşırlar”da ortaya mı çıktı nedir! Ümit Özat’ın hesaplarına iyi paralar yatmış. Merak ettik ne parası acaba? Bak farkında olmadan kendi derdinizi canlı yayında konuşunca millet de böyle düşünmeye başlıyor. O hesaplara giden 40 bin 100 binler ne paraları?
Recep Bey, “İstediğin yerde buluşalım konuşalım” dedi. Ümit kardeşimiz “Nereye istersen gelirim” dedi. O zaman niye ekranda konuşuluyor bunlar? Kanalın da işine geliyor tabii ki. Her programda en az bir tane böyle telefon bağlantısı olsa gece kurtuldu. Bu konuşmalar savcıya gidecek. Ya bana ne sizin para derdinizden. Biri onun hesabına giden parayı biliyor öteki oğlunun ne üç kağıtlar yaptığını biliyor. Demek çok iyi tanışıyorlar hem de fazlasıyla oldukça ekonomik bir tanışma!

FELAKETİ HABER VEREN KANAL

Nerede sel var, nerede fırtına var, nerede heyelan var artık sadece bu konunun uzmanı bir program var; “Meteo alarm”. CNN Türk’te Bünyamin Sürmeli bu başlık altında çıkıyor “Aman sel geliyor evi terk edin” diyor. Birden karşınıza çıkabilir. “Merhaba yine meteo alarmla karşınızdayız” diye içimizi daraltıyor. Ben yeni denk geldim. Epeydir mevcutmuş.

Bir önceki yazımız olan En cengaver biziz! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *