FED depremi yabancıları da vurdu!

Merkez Bankası’nın faiz kararı ve sonrasında haftanın kritik gelişmesi olan Fed toplantı tutanaklarının açıklanması, morallerin bozulmasına neden oldu. 10 yıl vadeli tahvilin faizi gün içinde en yüksek yüzde 10’a çıkarak, bu yılın en yüksek seviyesini gördü.
Piyasalar dün açılışta daha günün ilk saatlerinden itibaren yoğun satışlarla karşılaştı. Yabancılar, bir süredir azalttıkları paylarını devam eden satışlarla sürdürdüler. Tutanaklar sonrası döviz sepeti 2.31 seviyesine yükselirken, gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 9.88’lere çıktı.
Borsa yılbaşından bu yana en düşük seviye olan 67.343’lere geriledi. Endeks yaşanan düşüşle teknik olarak olumsuz sinyal verirken, satış baskısının artma eğiliminde olduğu izlenimini verdi.

Dip seviyede
Borsada yabancı payı yılın en düşük seviyesine geriledi. Gelişmekte olan piyasalardan kaçısın artacağı endişesi hızla hisse senetlerinde satışlara neden oluyor.
Yılbaşında yüzde 65.76 olan yabancı payı en düşük seviyeye geriledi. Borsadaki yabancı payı yüzde 62.40 seviyesine geriledi.

JP?Morgan: Faiz artırımı olabilir
TCMB’nin son sıkılaştırma önlemleri, döviz kurlarının tarihi zirvelerine çıkmasına engel olamadı. HSBC Portföy Yönetimi MB sıkılaştırma kararlarını analiz ettiği raporunda, TL üzerindeki baskılar sona ermeden, satıcılı seyrin sürebileceğini, bununla birlikte FED kaynaklı global likidite kaygıları da göz önüne aldıklarında gecelik borç verme faizindeki mevcut seviyelerin kur üzerindeki baskıları bertaraf etmek için yeterli olmayacağını düşünmekte. Kurum, önümüzdeki dönemde yeni faiz artırımlarının gelebileceğini dile getiriyor.
JP Morgan ise, Erdem Başçı’nın açıklamaları üzerine yaptığı değerlendirmesinde, çok daha sert sıkılaştırmanın yaşanabileceğini, önlemlerin işe yaramaması halinde bir sonraki adımın faiz artırımı olabileceğini dile getirdi.
JP Morgan, Merkez Bankası’nın kullandığı temkinli dilden yola çıkarak daha fazla faiz artışlarına açık kapı bıraktığını da ifade ediyor. Merkez Bankası’nın çarşamba günü aldığı ek sıkılaştırma ve en az 100 milyon dolarlık döviz satış ihalesi açma haberinin etkisinin çok zayıf kalması, piyasaların dış baskının etkisine girdiğinin bir diğer göstergesi olarak değerlendirilmekte.

 

DOLARDA 2 TL’YE KURUŞ KALDI
Dolar, ABD Merkez Bankası’nın tahvil alım programını azaltacağı ve Merkez Bankası’nın adımlarının yetersiz kalabileceği endişesiyle dün tarihi zirvesi olan 1.9940 TL’ye kadar yükseldi.
Güne 1.9788 liradan başlayan dolar rekor kırarken sepet bazında TL ise yine tarihi zirve olan 2.3218 TL’ye kadar çıktı.

Faiz çift haneli
Merkez Bankası, dolardaki yükseliş üzerine dün 350 milyon dolarlık döviz satış ihalesi açtı. İhaleye 711 milyon dolar teklif gelirken oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 1.9857, 1.9837 ve 1.9845 lira oldu. Önceki gün 70.000 destek seviyesinin altında kapanan BIST-100 endeksi dün 67.343 puana kadar gerileyerek 67.000 destek seviyesine yaklaştıktan sonra yüzde 2.02 düşüşle 68.300 puandan kapandı. Bankacılık endeksi ise yüzde 2.95 geriledi.
Önceki günkü kapanışa göre 38 baz puan yükselen 10 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10.08’e kadar çıkarken, iki yıllık gösterge tahvilin faizi ise 1 baz puan artışla yüzde 9.54 düzeyinde bulunuyor.

 

Kritik eşikler kırılıyor
Dolar/TL’de 1,97 seviyesinin üzerinde kalınması halinde ilk hedef 2.02-2.03. Kurda 2 TL seviyesi psikolojik direnç. Bu nedenle aşılması morallerin bozulmasına neden olacak. Gösterge faizde 9.59’daki kritik seviye aşıldı.
Yüzde 10’un üzeri görülebilir. BIST 100 Endeksi, 70.000’in altına kaydı. Endeksin ilk destekleri 67.500 ve 65.000’de bulunuyor.
Döviz, faiz ve borsada kritik eşiklerin kırılması, yeni denge düzeyinde bir çok taşın yerinden oynayacağı anlamına geliyor.
Kurdaki hareketin sanayi şirketlerinin mali tablolarında yaratacağı bozulmalar göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki dönemin zor geçeceği anlaşılıyor.

Yeni dengeler oluşacak
Piyasalar, Fed’in likidite azaltımına karşı gardını alıyor. Aslında bundan sonra oluşacak yeni dengelere Türkiye’nin veya Türk mali yapısının nasıl tepki vereceği daha çok önem kazanacak. Likidite kısılınca, finansmanı önemli ölçüde dışarıdan gelen borçlanma ve sıcak para akışıyla sağlanan Türkiye için işler daha da zorlaşacak.
Yükselen döviz kurları ve faiz oranları ile düşen borsa yabancı yatırımcı için Türkiye’nin cazibesini ne ölçüde etkileyecek? Piyasalarda gözlenen çıkışın hangi noktada duracağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

‘Döviz mevduatı bol yükseliş halka pozitif’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk TV’de katıldığı programda, Fed tutanaklarının açıklanmasının borsaya etkisi hakkındaki soruya, “Vatandaşa, reel ekonomiye yansıması son derece sınırlı ama belki şirketlerin halka arzını bir miktar olumsuz etkiler, o da geçici bir fenomen” yanıtını verdi. Şimşek dövizdeki yükselişin vatandaşa etkisi ile ilgili de, “Vatandaşın döviz borcu yok denecek düzeyde. Buna karşın, çok ciddi düzeyde döviz mevduatı var. Yükselişin vatandaşa etkisi son derece sınırlı, hatta pozitif” dedi.

‘Doların 2 lirayı biraz aşması lehimize olur’
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, dolar kurundaki artışın Türkiye için iyi olacağını söyledi.
CNBC-e televizyonuna konuşan Ağaoğlu, “Özellikle cari açığın yüksek olduğu dönemde ucuz dolar Türk ekonomisinin her zaman önünde olan bir riskti. Paniğe neden olacak bir gelişme görmüyorum. Hatta doların 2 liranın biraz üzerinde olması uzun vadede Türkiye’nin lehine. Cari açığı rahatlatır” dedi. Ağaoğlu, konut sektöründe dövizle borçlanıp inşaat yapan şirketin çok az olduğunu da söyledi.

‘Trend artık değişti Merkez düzeltemez’
Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, “TL’de baskının diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde olduğu gibi devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.
Tüm gelişmekte olan piyasaların önemli bir trend değişimine girdiğini düşündüklerini aktaran Altınsaç, “Dolayısıyla bu trend değişikliğini Merkez Bankası politikaları ile değiştirmek çok da mümkün gözükmüyor, yalnızca yan etkiler ya da baskının büyüklüğünün bir miktar azaltılmasını bekleriz” yorumunu yaptı.

Zeynep Aktaş

 

Bir önceki yazımız olan Tüm bu sıcaklığın nedeni insan! başlıklı makalemizde ar5, Birleşmiş Milletler Beşinci İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli ve insan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *