FD2000 füzesi tartışması devam ediyor

Türkiye’nin füze savunma ihalesinde Çinli bir şirket ile görüşmesine yönelik ABD’den ve NATO’dan gelen tepkilere Çin cephesinden yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı ihalenin “iki ülke arasında olağan bir askeri işbirliği” olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde en düşük teklifi veren ve ABD’nin yaptırım listesinde olan bir Çin şirketi ile sözleşme görüşmelerine başlamış olmasına tepki gösteren ABD ve NATO’ya ilk defa Çin’den yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile savunma sistemi üretmeye dayanan ve “tamamen ticari” olan bir anlaşmanın “gereksiz yere siyasileşti- rildiğini” belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çinli firmanın füze satışını “iki ülke arasında olağan bir askeri işbirliği” olarak nitelendirdi.

‘İçişlerine karışmayız’
Chunying, “Tüm tarafların konuya objektif ve rasyonel şekilde yaklaşmasını umuyoruz, olağan bir ticari rekabet siyasallaştırılmamalıdır” ifadesini kullandı. Çin’in üstlendiği uluslararası yükümlülüklere sıkı biçimde uyacağını ifade eden sözcü, ülkesinin silah ihracatında içişlerine karışmama ilkesine sahip olduğunu, bölgesel ve küresel çapta barış, güvenlik ve istikrarı zedelememe prensibine sadık kaldığını yineledi. İki ülke arasındaki 3.4 milyar dolarlık olası bir işbirliğine ABD’den ve NATO’ya üye devletlerden tepki gelmişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise günlük olağan toplantısı sırasında gelen bir soru üzerine “Türk hükümetinin, NATO sistemleriyle veya kolektif savunma kabiliyetleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri hakkında ciddi kaygılarımızı ilettik” açıklamasında bulundu.

‘Kaygılarını iletti’
Harf, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD’nin New York şehrindeki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında gerçekleştirdiği görüşmede kaygılarını ilettiğini de ekledi. Amerikalı yetkili, bu konudaki görüşmelerinin devam edeceğini de aktardı.

‘Türkiye’nin sisteme uymasını bekliyoruz’
ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, NATO müttefiklerinin, Çin’in ürettiği füze savunma sisteminin Türkiye’deki NATO sistemine nasıl uyum sağlayacağını bilemediklerini, bu yüzden bu anlaşmadan rahatsız olduklarını aktarmıştı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Reuters haber ajansına verdiği röportajda, bu konuyla ilgili endişelerini tekrar dile getirdi. Rasmussen, “Bizim önem verdiğimiz NATO üyesi her ülkenin edindiği sistemin diğer üyelerdeki sistemlerle beraber çalışabilmesidir. Türkiye’nin de buna uymasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Petek Dinçöz'ün yeni imajı başlıklı makalemizde Petek Dinçöz, Petek Dinçöz'ün saç stili ve Petek Dinçöz'ün sevgilisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *