Fatih Sultan Mehmet köprüsü beşik gibi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu yakasında bulunan Ömerli’deki hafriyat alanını 15 gün önce kapatmasına tepki gösteren kamyon şoförleri, dün protesto eylemi gerçekleştirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ömerli’deki hafriyat alanını kapatmasını protesto eden kamyoncular, dün TEM Otoyolu’nda üç şerit kapatıp eylem yaptı. Trafiğin kilitlenmesine neden olan eylem sırasında yüzlerce kamyonun Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yarattığı dalgalanma, izleyenleri korkuttu. Korna çaldılar Eylemde yer alan çok sayıda hafriyat kamyonu ve TIR, TEM’in üç şeridini kapatarak FSM’ye doğru ilerledi. Kamyonlar nedeniyle özellikle Kavacık mevkiinde trafik yoğunluğu yaşandı. Çok sayıda kamyoncu araçlarıyla köprüde korna çalarak ve ağır ağır geçerek tepkilerini dile geçirdi.

Alınan karara tepki gösteren kamyoncular, “Her gün bu eziyeti çekiyoruz. Bugün topluca geldik. Her gün bu araba 42 kilometre boşa yol gidiyor. Köprüye de yazık, bu arabaya da yazık” dedi. Trafikte oldukça düşük hızda seyreden kamyonlar, trafiğin yavaşlamasına, zaman zaman kilitlenmesine neden oldu. ‘Dalgalanma normal’ Uzmanlar, kamyonların geçişi sırasında köprünün dalgalanmasının normal olduğunu söyledi. Köprünün Bakım İşletme eski Başmühendisi Ömer Baylar, tehlike yaratacak bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “FSM’den 2 bin tane TIR geçsin, hiçbir şey olmaz. TIR’ların yan yüzeylerinin geniş olmasından dolayı sallanma şiddeti artar. Ama bu durum köprünün sallanma emniyet payının çok altında” dedi.

Baylar, kameralara yansıyan görüntülerle ilgili ise “FSM üzerinde sürekli 3 büyüklüğünde deprem etkisi vardır. Bu köprü 18 büyüklüğündeki bir depreme kadar ayakta kalır. O kamyonların geçişiyle oluşan sallanma köprünün sallanma emniyetinin çok altında. TIR’ların yan yüzeyleri geniş olduğundan dolayı rüzgâr kesildiği için köprü biraz daha fazla sallandı sadece.” dedi.

‘Talimat verildi ve sorun bitti’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykoz’daki hizmetlerin toplu açılış töreninde kamyoncuların hafriyat alanı eylemine değindi. İstanbul’da hafriyat alanları konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Topbaş, “Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü veya Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan almış olduğumuz tahsisle döküm alanları oluşturabiliyoruz. Gebze’den başka bu tarafta döküm alanı yok. Çözüm gereklidir. Konu bize intikal etti. Sayın Veysel Eroğlu ile görüştüm, talimatını verdi ve sorun bitti. Bu sıkıntı artık bir daha yaşanmayacak” dedi.

Bir önceki yazımız olan Aytaç'ın yeni sahibi kim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *