Fatih Akın’ın son filmi +18 olarak yayınlanacak

1915 Ermeni olaylarını konu alan Fatih Akın’ın son filmi ‘Kesik’ içerdiği şiddet unsurları nedeniyle ‘18+’ yaş sınırlamasıyla vizyona girdi. Film Avrupa’da ‘12’ ve ‘14’ yaş sınırı almıştı

Fatih Akın’ın 1915 olaylarını Ermeni demirci Nazarat üzerinden konu aldığı filmi ‘Kesik- The Cut’, Türkiye’de 5 Aralık’ta gösterime girdi. ‘Kesik’ , filmleri sınıflandıran Sinema ve Film Denetleme Kurulu’ndan ‘şiddet ve korku unsurları içerir’ ve ‘olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir’ uyarılarıyla birlikte 18 yaş sınırı aldı. Oysa film, gösterime girdiği Almanya’da 12 yaşından büyük, İsviçre’de de 14 yaşından büyükler tarafından izlenebiliyor.

Hz. Musa’ya da sınırlama
Benzer şekilde Türkiye’de 18 yaş sınırı alan bir diğer film de, Ridley Scott’ın yönettiği ‘Göç: Tanrılar ve Krallar- Exodus: Gods and Kings’ oldu. Scott’ın başrolünü Christian Bale’ın üstlendiği ve Türkiye’de 12 Aralık’ta gösterime girecek film, Hz. Musa’nın hayatının önemli dönüm noktalarını konu alıyor. Filmin senaryosu Tevrat’ın bazı bölümlerinden esinlenilerek yazıldı. ‘Göç’, ABD’de 13 yaşından küçük çocuklara ebeveyn gözetimi şartını getiren PG- 13 etiketi; İngiltere’de de 12 yaş sınırıyla gösterime giriyor.

Fatih Akın Kesik filmini anlattı

 Fatih Akın’ın yeni filmi The Cut

Nymphomaniac yasaklanmıştı

Kültür Bakanlığı’na bağlı denetleme kurulunun uygulamaları Lars von Trier’in ses getiren filmi ‘Nymphomaniac’ın geçtiğimiz mart ayında Türkiye’de gösteriminin yasaklanmasıyla gündeme gelmişti. ‘Nymphomaniac’ı “yoğunlukla pornografik görüntü ve diyaloglar içermesi, ayrıca genel ahlaka aykırı, çocukların ve gençlerin ruh sağlığını etkileyici olumsuz örnek oluşturan görüntü ve etkiler içermesi” nedeniyle yasaklayan kurulun kararıyla filmin resmi olarak yasaklandığı tek ülke Türkiye olmuş; sinemacılar Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulları’nın kriterlerinin muğlaklığını eleştirmişti.

Bir önceki yazımız olan Cem Yılmaz'la başbaşa yemek için 80 bin TL başlıklı makalemizde boğaziçi üniversitesi, cem yılmaz ve Cem Yılmaz yemek hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *