Farah Diba Hayat dergisi’nde – 1960

Tahran muhabirimiz Sara Korle bildiriyor:
Farah Diba’yı tam İmparatoriçelik eşiğindeyken bir defa daha gelinlikle gördüm. İlk görüşmemizden sonra ayrılırken kendisi birkaç gün içinde Hayat ekibini tekrar kabul edeceğini ve muhtelif pozlarda resimler çektireceğini vadetmişti. Farah Diba’nın Hayat muhabirlerine tanıdığı böyle bir imtiyaz hiçbir gazeteci ekibine verilmemişti…

Farah Diba (Farah Pehlevi) kimdir?

İran Hava Kuvvetlerinde görevli olan Azeri asıllı Söhrab Diba’nın tek çocuğuydu. Paris’te École Spéciale d’Architecture’de eğitim gördü. 21 Aralık 1959’da Muhammed Rıza Pehlevi’yle evlendi. Bu evlilikten Rıza Pehlevi (d. 1960), Farahnaz Pehlevi (d. 1963), Ali Rıza Pehlevi (1966-2011) ve Leyla Pehlevi (1970-2001) adlarında dört çocuğu oldu. 1971’de, İran tarihinde ilk ve son kez olmak üzere Şahbanu unvanı alan tek hükümdar eşi oldu. 1979’da İran İslam Devrimi’nin ardından kocası ve çocuklarıyla beraber sürgüne gitti. 1980’de, kocası Muhammed Rıza Pehlevi’nin ölümünden sonra ABD’ye yerleşti.

Farah Diba’nın Evliliği

Farah Diba ile Şahın günlerdenberi beklenen düğünleri bir şark masalı havası içinde yapıldı. Düğün bu masalın bir parçası idi. Asıl masal, genç melike Şahına bir erkek evlat hediye ettiği zaman tamamlanacak.
YIllardan beri acı, tatlı tarafları ile bu masalı takibedenler ancak o zaman: “Onlar erdi muradına, biz çıkalım kerevetine,, diyecekler. Şimdilik buyurun bu düğünü beraber takipedelim.

Farah Diba evlilik

Yukarıda Farah Diba, Mermer Sarayın aynalı salonunda kıyılan nikahın sözlü töreninden sonra defteri imzalıyor. Aşağıda da nikah olmak üzere evinden Mermer Saray’a gelirken, saraya ait siyah Rolls-Royce otomobilde Şahın kızı Prenses Şehnaz ile.

Farah Diba Prenses Şehnaz

Star Deterjan reklamı – 1960

 

Bir önceki yazımız olan Nasıl 'Çevre mühendisi' olunur? başlıklı makalemizde Çevre görevlisi ve Çevre mühendisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. February 10, 2014

    […] Farah Diba Hayat dergisi’nde – 1960 […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *