Fırıldak Ailesi neden yayınlanmıyor?

Türkiye’nin ilk yetişkin çizgi dizisi “Fırıldak Ailesi”nin yaratıcısı Varol Yaşaroğlu daha çok küçükken, “Varol, bak bu çizgi filmler harika şeyler. Sakın büyüdüğünde sen de…

 “Fırıldak Ailesi” yeni sezonda da devam ediyor. Ama bu kez televizyonda değil YouTube’da… Nedir bu değişikliğin nedeni?
İkinci sezon bölümleri, 4 Eylül’den itibaren www.youtube.com/grafi2000 kanalında webisode’lar halinde yayınlanıyor. CookPlus.com, “Fırıldak Ailesi”ne sponsor olma girişimiyle dijital ortamda bir devrimin öncülüğünü yaptı.
Neden internete geçtiniz peki?
Biz Grafi2000 Prodüksiyon olarak internet ortamından çıkmış bir ekibiz. Artık internette iyi içeriklerle harika iş modelleri oluşturulabilecek bir döneme girildi. Öyle bir dönem ki, içeriğiniz iyiyse tek bir medya kanalına mahkum olmak zorunda değilsiniz. Biz de bu kapsamda kendi eğlence kanalımızı kurmaya karar verdik. “Google Türkiye” bizimle temasa geçti ve ardından YouTube’un resmi partneri olduk.
Yetişkinler için çizgi film fikri nasıl gelişti?
Daha çok küçükken her öğlen, evimize oldukça uzak mesafedeki gazete bayisine gidip, saatlerce çizgi roman kitaplarını seyrederdim. Çizgi film izler ve ardından kendime söz verirdim; “Varol, bak bu çizgi filmler harika şeyler. Sakın büyüdüğünde sen de diğer büyükler gibi, bunların güzelliğini unutma!” Bir çizgi film dizisi yapmak çocukluk hayalimdi yani. Hep şu soruyu sordum kendime: “Böylesine güzel mizah dergilerimiz, karikatür geleneğimiz var. Niçin bunların yansıması çizgi filmlerimiz yok?”
Bu kapsamda “Fırıldak Ailesi”nin önemi nedir Türk dizileri için?
Türkiye’de büyüklere yönelik tek bir çizgi dizi yok. Bu da televizyonculuk tarihimiz açısından büyük kayıp. Animasyon sektörü desteklendiği takdirde, çok büyük kazanımlar olacaktır. O yüzden “Fırıldak Ailesi”, sektörün gelişmesi yolunda bir kıvılcım.

Dizi için “Türk işi The Simpsons” deniyor… Ne diyorsunuz buna?
Büyüklere yönelik tek bir çizgi film dizi türünün dahi olmadığı Türkiye’de, büyüklere yönelik bir çizgi film türünün gerçekleştirilmesini “benzerlik” olarak nitelendirmek, ortada olmayan sektöre yapılan çok büyük bir haksızlık.
Türü gerçekleştirmekle, benzer bir eser ortaya çıkarmak çok ayrı olgular. Türk izleyicisinin TV kanalında gördüğü ilk aile dizilerinden birisi, yine yabancı bir dizi olan “Cosby Ailesi”dir. Fırıldak Ailesi’nin Simpsons’a benzerliğini ima etmek, ilk kez yapılan yerli aile dizisi “Kaynanalar”ı ‘Cosby Ailesi”ne benzetmek kadar yanlış.
90-125 dakikalık dizilerin olduğu bir sektörde 25 dakikalık bir dizi yapıyorsunuz. Oyuncular bu konudan dertli ama izleyiciler de sıkıldı mı sizce?
Özellikle büyük şehirlerde çok hızlı bir tempo içinde yaşıyoruz. “Hızlı ye, hızlı tüket; düş kurma, kurguyu seyret” denilen zamanları yaşadığımızı düşünüyorum.
Tam akşamımızı sadece bir dizi
izleyerek geçirerek, ardından yatağımıza gitmek birçoğumuza akıl dışı geliyor.

“ÖNEMLİ OLAN HİKAYE ANLATMAK”

Senaryoyu yazan Coşkun Irmak, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinde dram yazıyordu. Burada da komedi… Oldukça farklı türler…
Coşkun Irmak’ın da söylediği gibi, “Önemli olan hikaye anlatmaktır.” Hikayeyi anlatırken trajedi ya da komediyi kullanmak sadece bir seçim. Coşkun Irmak, Türkiye’nin sosyolojik yapısını çok iyi gözlemlemiş bir yazar. İlerleyen bölümlerde dizimizin yönetmeni Can Dizdaroğlu, Coşkun Irmak’tan aldığı bayrakla senaryoları da yazmaya başlayarak projemizin başarılı bir şekilde sürmesini sağladı.

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *