“Ev, araba alma! İmajına yatırım yap”

İmaj ve iletişim danışmanı Şahika Güler

İmaj ve iletişim danışmanı Şahika Güler

İmaj ve iletişim danışmanı Şahika Güler, üniversitede Siyaset Bilimi okuduktan sonra, London Image Institute ve Milano Instituto Marangoni’de imaj danışmanlığı eğitimi aldı. “İmaj danışmanına gelenler kendine değer veren ve yatırım yapan kişiler” diyen Güler kendine has görme biçimiyle danışanlarına hizmet veriyor

– Eğitiminizin ardından modaya nasıl yöneldiniz?
Avrupa Birliği üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Çocukluğumda modayı takip eder ve yorumlaya çalışırdım. Londra’da ve Milano’da imaj danışmanlığı üzerine eğitim aldıktan sonra bunu profesyonel bir şekilde yapmak istedim. Asıl amacım siyasetçilere ve iş dünyasındaki bireylere imaj danışmanlığı yapmak.
– Siz “İmaj” kavramını nasıl tanımlıyorsunuz?
Modayı sadece borç alıyoruz. İmaj kendini anlatma sanatıdır. Önemli olanın “Herkes kendine yakışanı giymeli” diye tarif edebilirim. Bu bir bilim ve belli kuralları var. Görünüş, bilgi birikimi, görgü kuralları ve iletişim becerileri geliştirerek potansiyelinizi kullanmayı tamamlayan süreç imajdır.
– Bir kişinin imajına neye göre karar veriyorsunuz?
Vücut ve renk analizi yaparak kişinin ne renk giymesi gerektiğine karar veriyoruz. Kişinin değer yargıları, mesleki şartları göz önünde bulundurularak model ve tarz seçimi yapıyoruz. Diksiyon, saygı ve özdeğerle bütün oluşmuş oluyor.
– Ünlülerin kişisel imajları hakkında neler düşünüyorsunuz?
Kişisel imajlarını eski yıldızlar daha iyi yönetiyorlar. Halkla doğru iletişim kurarak, kimseyi kırmayarak, samimi ve biraz da mesafeli örnek bir yaşam sergilenmesi onları başarıya taşıyor.
– Bu alanda yeni projeleriniz var mı?
Hazırlık aşamasında, kişisel imaj yönetimiyle ilgili bir kitabım var. Eylül ayında çıkacak. Bu kitapla birlikte kişiler kendilerine en uygun olan imajı öğrenerek uygulayabilirler.
n İnsanlar neden imaj ve iletişim danışmanına ihtiyaç duyuyor?
İmaj danışmanına gelenler, kendine değer veren ve yatırım yapan kişiler. Bu devirde ev, araba almak yerine kendini geliştirmek için, kendine yatırım yapmak en karlı iş diye düşünüyorum.

ÜNLÜLERiN iMAJ HARiTASI

Meryem Uzerli:
Uzerli’nin saç rengi, ten ve göz rengiyle uyumlu, renk konrastını çok iyi yakalamış. Klasik ve Avrupai bir güzelliğe sahip, tıpkı sanat tarihinde betimlenen saf ve duru güzelliği temsil ediyor. Bu anlamda yüz hatları, dönem dizileri ve sinema için çok uygun.

Kıvanç Tatlıtuğ;
Fiziki görüntüsü ve oyunculuğuyla yükselen bir yıldız. İmaj yönetimi son derece güçlü ve kontrollü yürütülüyor. Diksiyon ve konuşma üslubu olarak birkaç yıl öncesine göre çok mesafe kat etti.

Hülya Avşar:
Hülya Avşar’ın güzelliğinin bilimsel olarak ispatı da var. “Altın oran”a göre yüzü doğru orantılara sahip. Avşar’a özgü bir diğer nokta ise çarpıcı bir çekiciliğinin olmasıdır. Diğer yandan Hülya Avşar’ı genelde yakışıklı ve başarılı bir erkekle birlikte görmeye alıştık. Bu onun imajına önemli oranda bir katkı sağlıyor.

NE GİYMELİ?

Mavi yolculukta nasıl şık olunur
Rahatlıkla konforu birleştirebileceğiniz kombinleri tercih etmenizi önerebilirim. Yanınıza spor ayakkabı almayı unutmayın. Şık ve trend bir şapka hem işlevli hem de trendy bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Uzun ve geometrik desenli elbiseler yaz için ideal. Dolgu topuklar gözde. Cruise yolculuklarının vazgeçilmez renkleri ise her zaman beyaz ve laciverttir.

Plajda yapılması gerekenler
Mayokini giymek gerçekten de çok iddialı bir seçim. vücut hatlarına güvenen hanımlar için doğru tercih olabilir. Büyük göğüslü hanımlar için üçgen bikini yerine düz kesimli bikiniler daha uygun olabilir. Üst bedeninizin daha uzunsa yüksek kesimli bikinileri tercih edebilirsiniz. Tam tersiyse düşük belli kesimler idealdir. Eğer kalçalarınız genişse alt taraf yerine üst tarafı daha iddialı modelleri seçebilirsiniz. Bikini seçimi yaparken bikini modeliniz kadar renk ve desen seçimi de önemlidir. Kamufle yapmak istediğiniz bölge için koyu renkleri seçerken öne çıkarmak istediğiniz bölüm için açık renkler uygun olabilir.

Takı ve aksesuar seçimi

Seçtiğiniz elbisenin rengi ve stiliyle ilintili olmalıdır. Elbiseniz iddialıysa takılarınız ve aksesuar seçimizle daha sade olmalıdır. Sade bir kıyafetleyse turkuvaz mavisi iddialı bir kolye bronz tenle uygun olabilir. Turkuvaz mavisi ve su yeşili ve pudra pembesi takılar uygun olacaktır.

Bavul hazırlarken nelere dikkat etmeli
Tatil yapacağınız lokasyon çok önemlidir. Mesela Bozcada bavulu cool olmalı. Bodrum veya Çeşme cazip görüntü olarak tanımlanabilir. Cote d’azur seyahati içinse sofistike görünüm ideal olabilir. Ya da Olympos’ta geçirilecek bir haftasonu için bohem görüntü idealdir. Her nereye gidecek olursanız olun kombinleriniz işlevsel, fonksiyonel, yaratıcı ve sizi anlatmalıdır.
n Çabasız şık görünmek mümkün mü?
Genel olarak baktığımızda 80’ler ve 90’lardaki abartılı görüntünün aksine sade ve benzersiz minimal ve fonksiyonel görünümler önem kazanıyor. Nasıl giyineceğinize karar verirken nereye gittiğiniz, nasıl algı uyandırmak istediğinizi düşünün.

MELiS GÜVENÇ

Bir önceki yazımız olan İtalyan dev Türkiye’de zararlı tişörtleri toplatıyor başlıklı makalemizde azo boyar, Azo boyar’ madde nedir? ve engel hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *