Eti’den iklim için ‘devri alem’

Türkiye’nin ‘Tahıl Ambarı’ Konya Kapalı Havzası’nda su kaynaklarının akılcı kullanımını teşvik etmek amacıyla 2008 yılından bu yana sürdürülen ‘İklime Uyum Seferberliği Projesi’nin 6. yılında ‘Örnek Kasaba’ uygulamasını başlatan Eti Burçak ve WWF-Türkiye, Oğuzeli Kasabası’nı tüm Konya Kapalı Havzası ve hatta Türk tarımı için örnek bir bölge haline getirmeyi hedefliyor

Oğuzeli’nde 5 mısır ve ayçiçeği tarlasında damla sulama ve 1 buğday tarlasında yağmurlama sulama olmak üzere toplam 6 tarlada modern sulama tekniklerine geçen Eti ve WWF-Türkiye, yüzde 40 daha az sulama ile yüzde 25 verim artışı elde etti.
Dünyada doğal kaynakların giderek yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir dönemin yaşandığını anlatan Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Ülkemiz de bu anlamda ciddi bir tehdit altında” dedi. Konya’nın da iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölge olduğunu kaydeden Polatoğlu, “Oğuzeli’ni Konya Kapalı Havzası ve Türk tarımı için örnek bir bölge haline getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

650 çiftçi eğitildi
İklime Uyum Seferberliği Projesi’nin devam ettiği 5 yılda 700 futbol sahasına eşdeğer olan 2.800 dekarlık alandaki pilot uygulama yapıldığını anlatan Polatoğlu, “Bu sayede toplam 407 bin m3’lük su tasarrufu sağlandı. Bu da 65 olimpik yüzme havuzuna karşılık geliyor. Beş yılda 41 bin km yol kat ettik. Bu mesafe dünyanın etrafını bir kez dolaşmakla eşdeğer. 5 yılda yüzde 47 su ve yüzde 52 enerji tasarrufu sağlanırken, verim artışı yüzde 30 oldu. 650 çiftçiye modern sulama teknikleri konusunda eğitim verdik” diye konuştu.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise, “Bölgeye 5 yılda gerçekleştirilen kamu yatırımlarının yüzde 29’u tarım. Dolayısıyla tarımsal üretimin en temel bileşeni olan su, ekonominin sürdürülebilirliği açısından da kritik öneme sahip” dedi.

Bir önceki yazımız olan Polisler artık üniversitede! başlıklı makalemizde önlem, polis ve sıcak sonbahar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *