Ethem Sarısülük’ün davasında olay çıktı!

Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis memuru Ahmet Ş.’nin yargılandığı davanın ilk duruşmasına peruk, takma bıyık ve gözlükle katılması tartışma yarattı. Hukukçular, sanığın kimlik saklama çabasının, yasadışı olduğunu savundu. Avukat Kazım Bayraktar, sanık Ahmet Ş.’nin perukla duruşmaya getirilmesinin kanuna aykırı olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Tanınmamak için peruk ve gözlük takmak, hukuku alt üst etmek anlamına geliyor.
Duruşmada sanığın kimlik tespiti yapılması zorunluluktur. Bu sadece anne baba adını sormak değil, aynı zamanda fiziki olarak da uygun olup olmadığını tespit etmektir. Taraflar da oradaki kişinin sanık olup olmadığından emin olmak durumundadır. Perukla geldiğini, bıyığının takma olduğunu uzaktan bakınca anlamıştık. Duruşma sağlıklı yürüseydi, çıkarılmasını isteyecektik. O zaman mecbur kalacaktı. Bu yapılan yasadışı bir işlemdir, kimliğini saklamak anlamına gelir.”

İştirakli suç

Bayraktar, sanığın kimlik saklamasıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Fiziki olarak görüntüyü değiştirmek suçtur. Biz duruşma salonuna girmeden önce 70-80 sivil giyimli, görevi olmadığı halde kıta gibi dizilmiş çevik kuvvet vardı. Çeviğin görevi duruşmaya gelmek değildir. Güvenliği adli kolluk güçleri sağlar. Bizden önce salon hazırlanmış. Heyet de orada, sanık da orada. Sanık sandalyesinin olduğu yerde kravatlı 5 kişi vardı. ‘Kim getirdi sizi’ dedik, ‘Görevliyiz’ dediler. Mahkeme heyetinin haberi var. Bu plana mahkeme heyeti de dahil. O zaman bu kimliği saklama suçunun iştirak halinde işlendiğini gösteriyor. Emniyetin planladığı ve mahkeminin de onayladığı bir manzara. Sanığın kimliği saklama çabası ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız.”
İnsan Hakları Derneği Başkanı, Avukat Öztürk Türkdoğan, sanığın kimliğini saklamak için peruk ve takma bıyıkla duruşmada hazır bulunmanın hukuka aykırı olduğunu, bu durumun tutuklama sebebi sayılabileceğini savundu.
Tanrıkulu sordu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, sanık polis memurunun duruşmaya peruk ve kalın çerçeveli gözlük takarak getirilmesinin ve bu duruma izin verilmesinin nedenini sordu. Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Bir önceki yazımız olan Veli Saçılık’ın tazminatı geri alınabilir başlıklı makalemizde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, danıştay ve ısparta hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *