Eski albüm kapaklarının anlattıkları


BAZEN BİR ALBÜMLE İLGİLİ BAŞKA BİR ALBÜMÜN KAPAĞI DAHA ÇOK ŞEY SÖYLEYEBİLİR.

TAM SAYIYI BİLMEK İMKÂNSIZ AMA THE BEATLES ALBÜMÜ “ABBEY ROAD”UN BUGÜNE KADAR KAPAĞI EN ÇOK KEZ TAKLİT EDİLMİŞ ALBÜM OLDUĞU SANILIYOR… GÖRSELLİĞİYLE BİR DİĞER EFSANE, THE CLASH ALBÜMÜ “LONDON CALLING”İN İSE, KENDİSİ ELVIS PRESLEY’NİN İLK ALBÜMÜNE BİR SAYGI DURUŞU ŞEKLİNDE TASARLANMIŞ OLMASINA RAĞMEN, DEFALARCA KEZ TAKLİT EDİLMİŞ BİR KAPAĞI VAR MESELA.

Gelmiş geçmiş mühim albümlerin bir kısmı, kapaklarıyla da bir dönüm noktası sayılır. Bu kapakların arkasında ister basit tek bir fikir, ister çok büyük bir sanatçı olsun, görsellikleri sonraki gelecek nesiller tarafından taklit edilmeye mahkûmdur. Taklit edilen kapaklar, bazı insanların eğlence anlayışları doğrultusunda tamamen birtakım albümlerle dalga geçmek adına yapılmış olabileceği gibi, çoğu kez de taklit edilen müzisyene/müzisyenlere karşı bir saygı ve sevgi belirtisidir. Devrim niteliği taşıyan albüm kapakları o kadar çok kez yorumlanıp yeniden canlandırılır ki, bazen insan, acaba bu adamların arasında neden Abbey Road’da karşıdan karşıya geçmekte olduğunu bilmeyen var mıdır? diye bile düşünebilir.

İşte konumuz buradan yola çıkıyor. Bakması zevkli olan az ve öz bir seçki yaptık. Kim kimi taklit etti? Neden etti? Neye özendi? Kim gördü? Ne dedi?

the velvet underground muz

Efsane “muz”un bugüne kadar onlarca farklı yorumu oldu, ama bu en güzeli galiba. Toplam 1000 adet civarında basılmış, Velvet Undergound’a saygı duruşu niteliğindeki bu 45’liğin bir yüzünde The Melvins’in “Venus In Furs” yorumu, diğer yüzünde ise Nirvana’nın “Here She Comes Now” yorumu var. Kapaklar yalan söylemez. —— The Velvet Underground – “The Velvet Underground & Nico” (1967), The Velvet Underground – “White Light, White Heat” (1968), Melvins/Nirvana split 45’lik (1991)

sex pistols albüm kapağı

Sex Pistols’ın etrafında senelerce dönmüş –hâlen de dönmekte olan– ticarî hamleler oldukça mide bulandırıcı ve punk’tan uzak tınlıyor, bu kapak ise tek kelimeyle insanı şoka sokuyor: “Yeniden Birleşmeyi Salla, Sid Vicious Burada”… Sex Pistols’ın eski basçı Glen Matlock ile yeniden bir araya gelip turneye çıktığı sıralarda, Sid Vicious’ın 70’ler sonlarına doğru New York’ta yaptığı canlı performanslardan derlenmiş bir toplama albüm. Etik mi? Hiç, ama hiç değil. —– Sex Pistols – “Never Mind The Bollocks, Here’s Sid Vicious” (1977), Sid Vicious – “Never Mind the Reunion, Here’s Sid Vicious” (1997)

britney spears albüm kapağı

 

İşte burada ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Britney Spears’ın ilk single’ı “…Baby One More Time” Björk’ün Debut albümünün kapağının neredeyse aynısı olması değil tek sorun. Bu single’ın ardından aynı adı taşıyan ilk albümünün kapağı için de Björk’ün “Violently Happy” single’ındaki pozunun birebir aynısını vermesi… Ha akla şu gelmiş olabilir; bu pozları Britney’e imajcıları verdirdi ve kendisinin Björk’ten filan haberi yoktu. Ama durum böyle değil. Çünkü Britney bildiğimiz kadarıyla çok sıkı bir Björk hayranı. —— Björk – “Debut” (1993), Björk – “Violently Happy” single (1994), Britney Spears – “…Baby One More Time” single (1998), Britney Spears – “…Baby One More Time” albüm (1999)

The Kink Kontroversy Dig Me Out

 

Çok iddialı kapak Jay-Jay… Amerika’da bir yıldız olma hayallerin vardı, biliyoruz ama ne yazık ki şansın pek yaver gitmedi. Sana buradaki hayranlarınla yetinmeni tavsiye ediyoruz. Buldun, bunama. —— David Bowie – “Aladdin Sane” (1973), Jay-Jay Johanson – “Antenna” (2002) —— NOFX, Bad Religion’la dalga geçmeye utanmıyor mu? Görünen o ki utanmıyor. Çünkü bunu onu sevdiği için yapıyor. —— Bad Religion – “Suffer” (1988), NOFX – “Surfer” (2001) —— Tam anlamıyla bir saygı duruşu. Riot grrrl’un vazgeçilmezlerinden, İngiltere’nin pop asilerine… —— The Kinks – “The Kink Kontroversy” (1965), Sleater Kinney – “Dig Me Out” (1997)

Alexander Rodchenko albüm kapağı

Rus sanatçı Alexander Rodchenko’nun 1924 tarihli çalışmasını model almış çok sayıda albüm kapağı var. Fakat işin asıl kaymağını Franz Ferdinand’ın yediğini rahatlıkla söyleyebiliriz değil mi? —— Franz Ferdinand – “You Could Have It So Much Better” (2005) —— Bu bir taklit değil, ama memleketteki punk harekete kapak olmuş bu görselin Minor Threat’e oldukça yerinde bir gönderme yaptığını inkâr edemezsiniz. Şimdi sizi anılarınızla baş başa bırakıyoruz. —— Minor Threat – “Minor Threat” (1991), Sevdasız Hayat – “Radical Noise / Ask It Why” split (1996)

 EKİN SANAÇ – Bant Mag

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *