Esad’dan Obama’ya şart!

ABD ve Rusya Şam’ın kimyasal silahlarını imha planı için çalaşmalarını hızlandırırken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, birinci ağızdan Moskova’nın planını kabul ettiğini doğruladı. Ancak Esad, bunun için ABD’nin askeri müdahale tehdidinden vazgeçmesi ve muhalifleri silahlandırmayı sona erdirmesi gerektiğinin altını çizdi. Esad aksi halde planın öngördüğü süreci tamamlamayacaklarını söyledi. Rus Rossiya 24 kanalına konuşan Suriyeli lider, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza attıktan bir ay sonra kimyasal silah depolarını açıklayacağını belirtti. Esad, Cenevre merkezli Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ve Birleşmiş Milletler’e gerekli belgeleri göndererek başvuru yapacaklarını söyledi. BM ise dün akşam belgelerin ellerine ulaştığını duyurdu. Esad ayrıca, kararında ABD’nin değil Rusya’nın etkili olduğunu vurgulayarak, “ABD’nin tehditleri rol oynamadı” dedi.
Dört aşamalı plan
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya’nın Suriye’nin kimyasal silahlarının yok edilmesine dair planını görüştü. Toplantıya ABD’li silah uzmanları da katıldı. Görüşme öncesinde açıklama yapan Lavrov, plan çerçevesinde “Suriye’nin kimyasal silahların üretimini ve kullanımını yasaklayan uluslararası sözleşmeye taraf olacağını, kimyasal silah stoklarının yerlerini ve silah programının detaylarını açıklayacağını, ardından uluslararası uzmanların ayrıntılı önlemleri belirleyeceğini” söyledi. Ancak Lavrov silahların yok edilmesinden bahsetmedi. Bunun, Rusya’nın Şam’la yaptığı görüşmelerdeki uzlaşmazlık noktalarından biri olabileceği belirtiliyor.
‘Uygulanabilir ama zor’
AFP’ye konuşan ABD’li yetkililer de planın ‘uygulanabilir ama zor’ bir öneri olduğunu söyledi. Rusya’nın Kommersant gazetesi ise bir diplomata dayandırarak verdiği haberinde Rusya’nın planının detaylarını açıkladı. Dışişleri’ne yakınlığı ile tanınan gazeteye göre ilk adım, Suriye’nin KSYÖ’ye üye olması. Ardından Şam, silahların depolandığı ve üretildiği yerleri açıklayacak. Üçüncü aşamada Suriye KSYÖ denetçilerinin bu yerleri ziyaret etmesine izin verecek. Son adımda ise Suriye, denetçiler ile kimyasal silahların nasıl ve kim tarafından imha edileceğine karar verecek. Habere göre, planda kimyasal silahların ülke dışına çıkarılması yer almıyor. Gazeteye göre ABD ve Rusya’nın imha işlemini beraber gerçekleştirebilir.

CIA silahları Türkiye üzerinden gönderiyor

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post’un haberine göre, CIA son iki haftadır Obama yönetimi tarafından vaat edildiği üzere Suriyeli muhaliflere silah yardımını gerçekleştirmeye başladı. Amerikalı yetkililer ve Suriyeli kaynaklara dayandırılarak verilen haberde Dışişleri Bakanlığı araçları ve diğer taşıtlar aracılığıyla teslimat gerçekleştiriliyor. Hafif silahlar ve diğer cephane gereçlerinin yanı sıra ileri iletişim araçları ve tıbbi malzemeler gibi yardımlar da muhaliflere ulaştırılıyor. Aşırı uçta yer alan militanların eline geçmemesi için teslimatın Özgür Suriye Ordusu lideri Selim İdris üzerinden gerçeleştirilmesine dikkat ediliyor. Amerikan dışişleri bakanlığı üst düzey yetkilisi Mark S. Ward, operasyonu Türkiye’nin güneyinde çeşitli otellerin lobisinden yürüterek silahların ılımlı muhaliflerin eline ulaşmasını sağlıyor. Sevkiyatın son yıllarda çoğalan, Türkiye ve Ürdün’de yer alan gizli merkezler üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi. Ward yaklaşık iki düzine diplomattan oluşturduğu ekibi sayesinde gönderilen malzemelerin muhaliflerin en çok ihtiyaç duyduğu yerlere gönderilmesini sağlamak üzerine yoğunlaşıyor. Ward’ın ekibinin ılımlı muhalifleri saptamak için ortaya koyduğu çabalar, 250 milyon dolarlık bütçenin bir parçası.

Bir önceki yazımız olan Karnından 2 kilo kokain çıktı başlıklı makalemizde kokain, mide ve Tabitha Leah Ritchie hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *