Erol Büyükburç’un ölümüyle ilgili yazılanlar

Ünlü şarkıcı Erol Büyükburç‘un ölümünden sonra birçok ünlü isim Twitter’dan duygularını dile getirdi.

Erol Evgin: Ölümüne inanamadım. Şoke oldum ve çok üzgünüm. ‘Little Lucy’ ve ‘Kiss Me’ gibi İngilizce sözlü besteleriyle, ardından da Türkçe bestelerle ve türkülerin çok seslendirilmesiyle müzik dünyasında müthiş bir patlama yapmıştı. Çok cesaretli çıkışları vardı. Çılgın tarafları vardı, yenilikçiydi ve çok iyi bir sesti. Oğlum Murat’ı dün gece dinlemeye gitmiş. telefonda karşılıklı selamlaştık. Sapasağlamdı. O hepimizin hocasıydı. Hepimizin hocasıydı. Türk pop müziğinde bugün aklınıza kim geliyorsa, hepsinin hocası Erol Büyükburç‘tur. Türk pop müziği birçok şeyini, o müziği başlatan en önemli isim olan Erol Büyükburç’a borçludur.”
Nil Burak: Işıklar içinde uyusun. O hep alkışı hak etmiş, iyi niyetli ve bizim Türk pop müziğinin öncülerindendir. Erol Büyükburç, bir duayendir. Besteleriyle, şarkılarıyla, giyim tarzıyla bir ekoldü. Büyük bir sanatçıyı kaybettik. Başta ailesi olmak üzere tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.
Sezen Cumhur Önal: Bizim kuşak yorgun. Ağaçlar ayakta ölür. Müzeyyen Senar’ı, çok değerli Fikret Şeneş’i kaybettik. Dilim varmıyor söylemeye ama yazar olarak da dünya çapında önemli bir isim olan Yaşar (Kemal) Bey’i kaybettik. Ardından da Erol Büyükburç. Böyle değerli dostları yitirmiş olmanın kederini, üzüntüsünü yaşarken, bizim kuşaktaki yorgunluğu hissediyorum. Bugünden sonra eserleriyle yaşayacak. Genç, yaşlı, kim varsa bütün müzikseverlere baş sağlığı diliyorum. Ruhu şad olsun. Allah rahmet eylesin.
İzzet Öz: Benim çok değer verdiğim bir sanatçıydı. Çok saygı duyduğumuz büyüğümüzdü, popüler müzikle aramıza girmişti, Erol Ağabey bizim için çok önemli bir değerdi. Kaybetmenin üzüntüsü içiresindeyiz, birlikte video klip çekimleri yaptık. Çok güzel şeyler yaptık ve yaşadık. Onun hayatında resimde vardı. Resim yapardı, renkli bir kişiliği vardı. Çok üzgünüz.
Alpay: Şu an ben de bel rahatsızlığımdan dolayı ameliyattan çıktım. Erol’u duydum üzüldüm, bu iş böyle dünya bu kadar. Bu dünyada Atatürk öldükten sonra, herkes ölecektir. Dünyaya gelmek önemli değil, çocuk olduğumuzda bile bir oyuncak gibi geliyoruz ama sonrası acı içinde yok olup gidiyoruz. Herkesin başına bu gelecek artık bunu kabul etmek zorundayız.
Nilüfer: Maalesef kaybettik. Pop müziğimizde çığır açan bir müzik adamıydı. Başımız sağolsun. Allah rahmet eylesin.
Mustafa Sandal: Türkiye’nin ilk pop starı dev çınar Erol Büyükburç’a Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanın cennet olsun büyük usta.
Ebru Gündeş: Türk pop müziğinin öncülerinden Erol Büyükburç’u kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Müzik camiasının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin.
Mehmet Ali Erbil: Canım ağabeyim nur içinde yat.
Armağan Çağlayan: Çok üzüldüm. Çocukluğumdan eksilen bir parça daha. Yattığı yer nur olsun.
Ferhat Göçer: Bir efsane düşünün. İşte o Erol Büyükburç. Mekanın cennet olsun.
Cenk Eren: Hani derler ya bir yıldız kaydı diye gerçekten öyle oldu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
Işın Karaca: Mekanın cennet olsun Erol Büyükburç. Türk pop müziğinin mihenk taşı. Hep övgü dolu sözlerinizle şarkı söyledim.
Demet Akbağ: Türk pop müziğinin çok kıymetli bir sanatçısıydı. Ruhun şad olsun Erol Büyükburç.
Sabahat Akkiraz: Bir dönem daha kapandı. Çok üzgünüz. Allah rahmet eylesin.
Hande Yener: Kendisine Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

EROL BÜYÜKBURÇ KİMDİR?

200’e yakın ödül, bin 800 beste
Erol Büyükburç, 1936’da Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ndeki eğitimini yarıda bırakan Büyükburç, 1961’de “Little Lucy” adlı besteyi plak yaptı. 1964’te düzenlenen 1. Balkan Festivali’nde “en iyi şarkıcı” seçilen Büyükburç, 1965’te Boğaziçi Müzik Festivali’nde “en iyi şarkıcı” ödülünü kazandı. 1968’de “Altın Şarkılar”, 1969’da ise “Yasemin” adlı long play’leri yaptı. 1975’te ilk albümü “Sevgi Çiçekleri”ni çıkaran sanatçı, 1981’de çıkardığı “Sen Varsın” albümündeki “Sevemem” şarkısı ile ün kazandı. Büyükburç, 1992’ye kadar, futbol takımı şarkıları, şehirlere yönelik şarkılar, çocuk şarkıları, marşlar, kendi yaptığı kukla karakterleri ve kukla oyunları için çeşitli şarkılar hazırladı. Uzun yıllar ‘Efsaneler Orkestrası’ ile çalışan sanatçı, 33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 9 kaset, bin 800 beste yaptı, 200’e yakın ödül aldı, çok sayıda turneye katıldı.

Bir önceki yazımız olan Erol Büyükburç neden ve nasıl öldü? başlıklı makalemizde erol büyükburç, erol büyükburç nasıl öldü ve erol büyükburç neden öldü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *