‘Erken seçimle Esad çekilsin’

1000’den fazla kişinin öldüğü kimyasal saldırıya karşılık olarak Suriye rejimine ABD önderliğinde askeri operasyon düzenlenmesi için Barack Obama yönetiminin ülke içinde ve dışında destek arayışı sürerken diplomatik çözüm arayışlarına dair sinyaller gelmeye başladı. ABD Kongresi’nin bu hafta Suriye müdahalesini oylaması beklenirken Washington’ın Avrupalı müttefikleri de Birleşmiş Milletler raporunun beklenmesini talep etmişti. Bu gelişmeler ışığında dün hem ABD hem de Rusya-Suriye cephesinde önemli diplomatik temaslar gerçekleştirildi. Londra’da İngiltereli mevkidaşı William Hague ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de çözümün “askeri değil siyasi” olacağına vurgu yaptı. Moskova’da buluşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ise Cenevre 2 sürecine dönüş çağrısı yaptı. Diplomatik temaslarda dile getirilen öneriler ve perde arkasındaki iddialar müdahaleyi önlemek adına tarafların orta yolu bulmak için adım atabileceğinin sinyalini veriyor…

‘Kimyasalları gelecek haftaya kadar teslim etsin’
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Londra’da düzenlediği basın toplantısında Suriye krizinde çözümün siyasi olması gerektiğini, ancak dünyanın rejim kimyasal silah kullanırken durup bekleyemeyeceğini söyledi.

‘Askeri çözüm yok’
Kerry, “Açık konuşayım; ABD, Başkan Obama, ben ve diğerleri Suriye’deki çatışmanın sonlanması için siyasi çözüm gerektiği konusunda tam uzlaşma içerisindeyiz. Askeri çözüm yoktur, böyle bir ilüzyona kapılmış değiliz” dedi. Kerry bir gazetecinin Esad’ın saldırıyı engellemek için ne yapması gerektiği sorusu üzerine de “Gelecek hafta elindeki kimyasal silahların her parçasını uluslararası topluma teslim edebilir” dedi. Ancak Kerry, “Ama bunu yapmayacak ve bu yapılamaz” diye ekledi. ABD Dışişleri Bakanı Esad’ın bizzat saldırı emrini verip vermediğinin önemli olmadığını, emrin rejim tarafından verildiğinden emin olduklarını söyledi. Suriye’de kimyasal silahların sadece üç kişinin kontrolünde olduğunu belirten Kerry bu isimleri, “Beşar Esad, kardeşi Mahir Esad ve bir general” diye sıraladı.

‘Erken seçimle Esad çekilsin’
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Rus mevkidaşı Lavrov, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, “Suriye ve Rusya olarak siyasi bir çözümün halen mümkün olduğunu düşünüyoruz. Barışçıl çözümden başka alternatif yok. Dış müdahaleyi içeren hiçbir askeri çözümü kabul etmeyiz.” dedi.
Muallim: Hoş karşıladık
Şam rejiminin barış görüşmeleri için hazır olduğunu belirten Lavrov, ABD’yi de bir barış konferansının gerçekleştirilmesine odaklanmaya çağırdı. Muallim ise “Hiçbir ön koşul sunmadan Cenevre konferansında yer almaya hazırız” dedi. Arap ve İran basınında ise Şam ve Tahran’ın, Suriye lideri Beşar Esad’ın erken seçimle iktidardan ayrılmasını öngören bir teklif hazırlığında olduğu öne sürüldü. İsrail gazetesi Haaretz’e göre, Muallim bu teklifi, Lavrov’la da paylaştı. İddiaya göre, teklif Suriye’de iktidarın aşamalı olarak “demokratik transferini” öngörüyor, devlet başkanlığı seçimlerinin öne çekilmesi ve Esad’ın aday olmaması öneriliyor. Muallim’in Moskova’da gündeme getirdiği iddia edilen bir başka konu da Suriye’nin kimyasal silahlarını Rusya ya da bir başka ülkeye taşıması planı. Haaretz’e göre, kimyasal silahlar Rusya’nın Suriye’nin Tartus kentindeki üssüne aktarılabilir. Lavrov da iddiaları doğrulayan açıklamalarda bulundu. Rus Bakan, Moskova’nın Şam’ı, kimyasal silahlarını yok edilme amacıyla uluslararası topluma teslim etmesi için ikna etmek üzere “derhal” çalışmalara başlayacağını söyledi. Muallim ise Rusya’nın bu yöndeki çabalarını “memnuniyetle karşıladıklarını” belirtti.

 

Bir önceki yazımız olan Efsane doktora flaş soruşturma başlıklı makalemizde Akademisyen, antalya üniversitesi ve doktor hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *