Erkeklere doğum kontrol hapı yakında!

Elektro-seks, Erkeklere doğum kontrol hapı, Uzaktan kumandalı ameliyat … şuan gerçekleşmesi zor kavramlar gibi gelebilir. 

Teknolojik gelişmeler akıl almayan bir hızla ilerliyor. Bugün doğan çocuklar 125 yıl yaşayabilir. Tabii uzaylılar tarafından kaçırılmazlarsa! Bakalım 2038’e kadar bizi neler bekliyor.

WIRED

2017: Enerji tasarrufu yapan binalar
Mimar Norman Foster, mimari zevklerin, sürdürülebilir yaşama duyulan istekle şekilleneceğini söylüyor. Cam ve beton binaların sonu geliyor. Yeni yapılar güneş panelleriyle ısınacak, ışık toplayan boyalarla kaplanacak.
2018: Öğün yerine geçen vücut bantları
Futurethink şirketinin CEO’su Lisa Bodell, nikotin bantları gibi, beslenmek için ‘öğün bantları’ kullanacağımızı öngörüyor.
2019: Elektro-seks
Richard Kadrey, orgazm haplarının kullanıma gireceğini düşünüyor ama yan etkileri konusunda da uyarıyor: “İnsanlar aşırı kullanım sonucu, beyinlerinin belirli bölümlerine zarar verebilir. Bu haplar kokainin yaptığı etki gibi serotonin hormonunu tüketebilir.” Robot seks oyuncaklarının satışı da yakın.
2020: Yapay zeka
Alan Turing’in kriterlerine uymanın yolu sinirsel ağlardan geçiyor. İnsanların ürettiği birinci jenerasyon makinelerle, istatistiksel yaklaşımı kullanan makinelerin birleşimi üçüncü jenerasyon yapay zekayı yaratacak.
2020: İnsanlar uzayda
NASA astronotu Carl Walz, Mars yolculuğuna çıkmak isteyenleri uyarıyor: “Uzayda 500-900 gün geçireceksiniz. Kemikleriniz zarar görecek. Yüksek oranda uzay radyasyonuna maruz kalacaksınız. Ama en azından artık Uluslararası Uzay İstasyonu’nda artık bir su rejenerasyon sistemi var.” Uzay turizmi için tek problem insanların gidince kalabileceği bir yer inşa etmenin maliyeti.
2021: Uzaktan kumandalı ameliyat
Riskleri olsa da, özellikle savaş alanlarında, yaralı askerlerin acil müdahalesi için tercih edilen bir yöntem olacak.
2021: Erkeklere doğum kontrol hapı
Dr. Richard Anderson, erkek doğum kontrol hapının geliştirileceğini öngörse de, zorluklarının olduğunu söylüyor: “Erkeklerde durum kadınlara oranla daha komplike. Kadınların yumurtlamasını engellemek kolay, fakat erkeklerde testislerin ürettiği tüm spermlerden kurtulmak gerekiyor. Hem de her gün.”
2024: AIDS aşısı
HIV virüsü tarihin en komplike yapılarından birine sahip. Çok hızlı mutasyona uğruyor. Bu yüzden bütün formlarını etkileyecek bir aşı geliştirmek zor. Ama uzmanlar bugünkü gelişmelere bakarak, enfeksiyonun önüne geçecek aşının 14 yıl sonra hazır olacağını düşünüyor.
2026: Dikey şehir tarlaları
Yatay değil, dikey düzenlenen tarlalar, sel ve kuraklığın önüne geçecek. Yüksek binalarda yetiştirilecek ekinler şehirlerin içinde inşa edilebilecek.
2029: Laboratuvarda üretilen et

Test tüpünde üretilen burgerler gelecekte fast food restoranları mönüsüne girebilir. Lisa Bodell, 2020’ye kadar hayvan klonlamanın sıradan bir prosedüre dönüşeceğini düşünüyor. Laboratuvarda üretilen işlenmiş hücreler tabağınıza kırmızı et olarak gelecek. Kompleks biyolojik sistemin çözülmesine az kaldı. Yalnız yapay et, doğalından farklı olarak tek tip dokudan üretilecek. Şimdi soru vejetaryenler arasında nasıl bir tartışma başlayacağı.
2033: İnsan ömrü 100 yıl
Avrupa’da 125 yaşına kadar yaşama kapasitesine sahip çocuklar bugün doğuyor. Akıllı ilaçlar etkin tedavi yöntemleriyle ömrü uzatıyor. Nano teknoloji robotları, gelişmiş proteinler insan bedenin geliştirecek. Kanser tedavisinde ve organ naklindeki gelişmeler yaşlılığın olumsuzlarını silmek konusunda etkili.
2038: E.T. ile tanışma
Uzaydaki bakterilerle tanışmamıza az kaldı. Ama ya akıllı canlılar? İngiliz UFO Araştırma Birliği’nden Judith Jaafar, eğer bugüne kadar yapılan araştırmalar güneş sistemindeki gezegenlerden birinde hayat olduğu yönünde ilerliyorsa, onlarla karşılaşmak için o kadar yolu gitmemize gerek kalmayacağını, onların bizimle iletişime geçeceğini düşünüyor.

Bir önceki yazımız olan Yüksek performanslı ucuz dizüstü bilgisayarlar başlıklı makalemizde Asus UX21 - UX 31 Zenbook, DELL XPS 13 Ultrabook ve kaliteli ve ucuz laptoplar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *